Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Młodzi ukraińscy społecznicy spotkali się z Ambasadorem RP Janem Piekło

Młodzi ukraińscy społecznicy spotkali się z Ambasadorem RP Janem Piekło

30 października w Ambasadzie RP w Kijowie miała miejsce wizyta uczestniczek i uczestników programu „Młodzież zmienia Ukrainę” z Fundacji Bohdana Hawrylyszyna.

Spotkanie miało na celu zapoznanie stypendystek i stypendystów z polskimi doświadczeniami w zakresie reformy administracji publicznej w Polsce w kontekście analogicznych wysiłków podejmowanych obecnie na Ukrainie. Rozmowa była elementem przygotowania grupy przed listopadową wizytą studyjną w Warszawie i Gdańsku.

Ambasador Jan Piekło podkreślił, iż decentralizacja odegrała kluczową rolę w rozwoju Polski oraz jej integracji z Unią Europejską i NATO. Właśnie dzięki upodmiotowieniu lokalnych społeczności udało się znacznie ograniczyć szereg negatywnych zjawisk społecznych, w tym zwłaszcza korupcję – powiedział. Zaznaczył następnie, że zawodowa służba cywilna wniosła istotny wkład w sukces polskiej transformacji ustrojowej. W tym kontekście przypomniał, że ośrodkiem przygotowującym fachowe kadry dla administracji państwowej jest Kolegium Europejskie w Natolinie, które kształci również kandydatki i kandydatów z Ukrainy. Od 2011 roku polski rząd ufundował w Natolinie 35 stypendiów dla osób z Ukrainy.

Przybyli goście – młodzi profesjonaliści pochodzący z Czernihowa i Czerkasów – interesowali się dodatkowo współpracą pomiędzy samorządami a przedsiębiorcami, wspieraniem przez polskie władze lokalnych inicjatyw kulturalnych i biznesowych oraz rozwoju turystyki. Głównym elementem przewijającym się w sesji pytań i odpowiedzi była kwestia różnic w funkcjonowaniu administracji w Polsce i na Ukrainie, w tym mechanizmach rekrutacji kadry urzędniczej.

Słowo Polskie na podstawie informacji Ambasady RP w Kijowie, 5 listopada 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code