Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Minister Dziedziczak gościł w Winnickim Okręgu Konsularnym

Minister Dziedziczak gościł w Winnickim Okręgu Konsularnym

Goście z Polski w dzielnicy Hreczany w Chmielnickim przy tablicy Lecha Kaczyńskiego

Na początku drugiej połowy lipca w Winnickim Okręgu Konsularnym przebywał z wizytą Pełnomocnik Rządu ds. Poloni i Polaków za Granicą, minister Jan Dziedziczak.

Dziedziczak wziął udział w uroczystościach odpustowych w Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Berdyczowie. Doroczne święto jest okazją do spotkań wiernych z całej Ukrainy, w tym także miejscowych Polaków. Tradycyjnie do Berdyczowa przyjeżdżają zaproszeni goście z Polski. W tym roku poza ministrem Janem Dziedziczakiem w uroczystościach uczestniczyli: Jarosław Sellin – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marcin Przydacz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Bartosz Cichocki, Ambasador RP na Ukrainie oraz Damian Ciarciński, Konsul Generalny RP w Winnicy. Polska delegacja złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą św. Jana Pawła II.

Kolejnym punktem dwudniowej wizyty ministra Jana Dziedziczaka na Ukrainie był Chmielnik, gdzie spotkał się z przedstawicielami środowisk polskich w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Świątynia ta jest szczególnym miejscem dla Polaków, ponieważ właśnie tu 161 lat temu został ochrzczony wybitny kompozytor i pianista, działacz niepodległościowy Ignacy Jan Paderewski. Ministrowi towarzyszył Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński. Delegacja odwiedziła także Sanktuarium Maryjne w Latyczowie.

Drugi dzień wizyty był okazją do zwiedzenia Kaplicy Pamięci Ofiar Represji Sowieckich oraz do upamiętnienia Polaków represjonowanych na tych ziemiach w latach 1937-1938 w kościele pw. Św. Anny w Chmielnickim. Następnie złożono kwiaty pod tablicą poświęconą Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu. Tablica była umieszczona na fasadzie Kościoła św. Anny w pierwszą rocznicę tragedii smoleńskiej.

Słowo Polskie za: KG RP w Winnnicy, fot: KG RP w Winnicy, 23 lipca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code