Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Mieszkańcy Łucka czytali „Balladynę”

Mieszkańcy Łucka czytali „Balladynę”

Akcja „Narodowe Czytanie” została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP i ma na celu promocję polskiej kultury poprzez dzieła wybitnych Polaków.

Każdego roku w całej Polsce i za granicą, w określonym dniu i czasie, odbywają się wspólne odczyty utworów z góry określonych. Czas i pracę proponuje Para Prezydencka.

W Łucku takie czytania odbywają się corocznie, z udziałem przedstawicieli Konsulatu Generalnego RP w Łucku oraz członków Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Tadeusza Kościuszki. W roku 2020 w wydarzeniu wzięli udział Sekretarz Rady Miejskiej, po Prezydenta Miasta Hryhoriy Pustovit, Zastępca Burmistrza Iryna Chebelyuk oraz Dyrektor Wydziału Kultury Tetyana Hnatiw.

„Jesteśmy jedną wielką rodziną i łączy nas miłość do Łucka, Wołynia i naszego dziedzictwa. Kultura to także nasze dziedzictwo. To łączy i wzbogaca. To, co dziś dzieje się w naszym mieście, to dobra tradycja, trzeba ją wspierać i pielęgnować ”- zwrócił się do publiczności słowo powitalne Hryhoriy Pustowit.

Widzowie wysłuchali fragmentu dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna” – typowego dzieła polskiego romantyzmu, napisanego przez autora na emigracji w 1834 roku w Genewie. W tym okresie w społeczeństwie polskim trwały dyskusje na temat przyczyn niedawnej klęski powstania listopadowego, historii i przyszłości, jaka czekała Polaków. Poeta połączył w utworze realizm i fikcję, skupiając się na analizie pozycji i działań bohaterów. Fabuła pracy toczy się wokół powstania i upadku Balladyny, fikcyjnej słowiańskiej królowej. Dramat jest często porównywany do Makbeta Szekspira, ponieważ oba ukazują okrutną i złą ludzką naturę.

Sergij Porowczuk za: Rada Miasta Łuck, 15 września 2020 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code