Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Mieszkańcy Wołynia upamiętnili swojego wybitnego rodaka polskiego pochodzenia — Tomasza Sosnowskiego

Mieszkańcy Wołynia upamiętnili swojego wybitnego rodaka polskiego pochodzenia — Tomasza Sosnowskiego

W uroczystości, poświęconej 1. rocznicy powstania „Kulturalno-Oświatowego Centrum im. Tomasza Oskara Sosnowskiego”, wzięło udział blisko stu gości, interesujących się postacią wybitnego rzeźbiarza, o losach którego pisaliśmy w połowie stycznia na stronach Słowa Polskiego.

W ramach uroczystości można było posłuchać ciekawych wykładów na temat geografii rzeźb Polaka z Nowomalina. Słowo do zebranych wygłosił m.in. ks. Vitold Josif-Kovaliv  Ostroga. Poza tym bogaty program artystyczny w wykonaniu muzyków i solistów wzbogacił ciekawe treści historyczne.

Tomasz Oskar Sosnowski (1812-1886) rodem z Nowomalina spod Ostroga na Wołyniu jest autorem ponad 100 arcydzieł z białego marmuru, które upiększają kościoły i galerie Rzymu, Izraela, Nazaretu, Wilna, Warszawy, Krakowa, Równego, Ostroga, Żytomierza, Lwowa, Czernihowa i innych miast na całym świecie.

Słowo Polskie na podstawie informacji Walerija Wojtowycza, 06.02.17 r.