Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Mieszkańcy Odessy organizowali akcję solidarności z Białorusią

Mieszkańcy Odessy organizowali akcję solidarności z Białorusią

Źródło: depo.uaW niedzielę 26 marca pod drzwiami Konsulatu Generalnego RP w Odessie odbyła się apolityczna akcji poparcia dla demokratycznych dążeń Białorusi.

W akcji wzięło udział około 30 działaczy społecznych, którzy trzymali w rękach historyczne białoruskie flagi i plakaty, wygłaszając hasła solidarności z Białorusinami, którzy wzięli udział w akcji „Dzień Swobody” i zostali uwięzieni przez milicjantów.

Społecznicy protestowali przeciwko aresztom pokojowych demonstrantów, twierdząc, że zaostrzenie sytuacji w Białorusi może doprowadzić do nieprzewidzianych skutków, łącznie z agresją zbrojną ze strony Kremla.

– Białorusini powinni wiedzieć, że nie są sami, Ukraina ich popiera – powiedział jeden z uczestników akcji O. Prokopenko.

„Dzień Swobody”, w którym wzięły udział mieszkańcy Mińska, Grodna, Homla i innych miast Białorusi został poświęcony 99. rocznicy utworzenia niepodległej Białorusi. 25 marca 1918 Białoruś po raz pierwszy w historii ogłosiła niezależność – na części jej terytorium okupowanym wówczas przez Niemcy powstało państwo białoruskie pod nazwą Białoruska Republika Ludowa, które zakończyło swoje istnienie po wycofaniu się armii niemieckiej i proklamowaniu Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w styczniu 1919 roku.

Słowo Polskie, 27.03.17 r.