Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Mieszkańcy Małopolski przywieźli tysiące książek na Podole

Mieszkańcy Małopolski przywieźli tysiące książek na Podole

Małopolska Fundacja „Braterstwo” 24 maja 2016 roku gościła w Winnicy w Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”, gdzie przekazała w darze kilkaset książek, które poprzednio zebrała kilkanaście tysięcy książek dla szkół na Ukrainie. To są mianowicie bajki, baśnie, lektury, powieści, tomiki poezji, publikacje historyczne, słowniki, encyklopedie.

Pani Prezes „Braterstwa” Iwona Romaniak opowiedziała zebranym o tym, jak odbywała się zbiórka w Polsce. Podkreślono jak ważne jest słowo pisane po polsku dla miejscowych Polaków. Wolontariuszom Fundacji podczas przekazania książek towarzyszyli reporterzy Radia Kraków, którzy rozmawiali również ze uczniami. Ta akcja jest bardzo ważna dla Polonii na Ukrainie, ponieważ w ten sposób odczuwamy wsparcie kraju naszych przodków.

Do tej pory mieli tylko kilka polskich książek, a teraz ich księgozbiór liczy kilka tysięcy. Wolontariusze krynickiej Fundacji Braterstwo dotarli też do Winnicy w centralnej Ukrainie. Tam przekazali kresowiakom od Małopolan tysiące sztuk słowników, lektur i podręczników do historii.

– To dla nas powrót do korzeni, do których od pewnego czasu nie musimy bać się przyznawać. Mówiąc w języku ojczystym na ulicach Winnicy, Polacy sprowadzali wręcz na siebie problemy. Niektórzy podtrzymywali rodzinne tradycje, ale niektórzy woleli zapomnieć. Od dekady jest zupełnie inaczej. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej Polska dla rodaków i Ukraińców jest wzorem. Tysiące młodych ludzi ciągnie do kraju. Nauka języka ojczystego była jednak ogromnym wyzwaniem, bo brakowało książek. Teraz i ten kłopot znika, bo dostaliśmy setki publikacji od krynickiej Fundacji Braterstwo – podkreśla Maria Kozyrska Mazur, z Centrum Partnerstwa Polonii w Winnicy z którą rozmawiał reporter Radia Kraków Bartosz Niemiec.

Szkoła muzyczna w Winnicy również wzbogaciła się o polskie książki dzięki krynickiej Fundacji Braterstwo. Jest najlepszą szkołą muzyczną na Ukrainie, która pozwala nie tylko rozwijać pasje, ale także jednoczyć. Uczy się w niej ponad 800 dzieci zarówno Ukraińców, jak i Polaków. Wszyscy, by lepiej się rozumieć uczą się piosnek w obu językach.

– To bardzo ważne, by znać język swoich przodków. Polska jest dla mnie tak samo ważna jak i Ukraina” – mówi Radiu Kraków jedna z uczennic.

Polskie książki trafiły także do polskiej parafii w Winnicy. Stamtąd spora grupa młodych ludzi wybiera się na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa.
Reporterzy Radia Kraków Bartosz Niemiec i Damian Radziak dalej towarzyszą wolontariuszom Fundacji Braterstwo. Przed nimi jeszcze wizyta m.in. w Stepaszkach i Kamieńcu Podolskim, gdzie Polakom przekazane zostaną kolejne książki do nauki języka ojczystego.

Fundacja „Braterstwo” od kilku lat pomaga Polakom na Ukrainie. Zbiera pieniądze, ubrania i zabawki dla osób potrzebujących pomocy za wschodnią granicą. Pomoc udzielana była także ukraińskim sierotom, których ojcowie zginęli, walcząc na wschodzie kraju. Dla kilku poszkodowanych żołnierzy Fundacja zorganizowała też pobyt w sądeckich sanatoriach. Jesienią ubiegłego roku ruszyła natomiast wielka zbiórka książek. – Polacy mieszkający na Ukrainie mają problem z nauką języka swoich przodków. Osoby starsze pamiętają go w mowie, lecz w piśmie stanowi dla nich problem. Ciężko też uczyć języka młode pokolenie bez podstaw, bez książek. Stąd prośba Polaków, na którą musieliśmy odpowiedzieć – mówi Radiu Kraków Iwona Romaniak, prezes Fundacji „Braterstwo”.

Słowo Polskie na podstawie informacji radiokrakow.pl, 25.05.16 r.