Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Mieszkańcy d. Płoskirowa ratują polskie mogiły

Mieszkańcy d. Płoskirowa ratują polskie mogiły

Już trzy lata z rzędu Chmielnicki Miejski Związek Polaków organizuje  porządkowanie cmentarza polskiego w swoim mieście.

Zapoczątkował tą wielką sprawę były prezes organizacji śp. Walery Medlakowski,  który zjednoczył wokół sprzątania zarówno członków zrzeszenia jak i przedstawicieli władz miejskich. W roku bieżącym porządkowanie zabytkowej nekropolii rozpoczęło się jeszcze w marcu. Do pracy wówczas dołączyli się parafianie z kościołów katolickich byłego Płoskirowa. Stała opieka nad grobami swoich przodków odegrała wielką rolę w sprawie zakazania budowy cerkwi prawosławnej w miejscu, gdzie znajduje się cmentarz.

Dziś pieczę nad organizacją procesu sprzątania obejmuje kierowniczka klubu „Pamięć” (harcerski klub przy Związku Polaków) Ludmiła Polańska wraz ze swoimi   pomocnikami, oddanymi  Polakami i parafianami kościoła św. Anny (Hreczany) oraz kościoła pw. Chrystusa Króla (Wystawka). Także co roku na cmentarzu w pierwszym tygodniu po Wielkanocy księża z parafii Chrystusa Króla odprawiają tutaj Mszę świętą za zmarłych.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy sprzątanie cmentarza w d. Płoskirowie odbyło się już siedem razy. Do porządkowania dołączyła też ukraińska organizacja społeczna, opiekująca się zabytkowymi mogiłami pod kierownictwem Mykoły Kozłowskoho. Warto także podziękować  zastępcy  Rady Miasta Stanisławowi Melnikowi, który zorganizował samochód dla wywożenia śmieci, rękawice, miotły, grabie a także osobiście dołączył się do porządkowania nekropolii.

Dziękuję wszystkim, kto nie jest obojętny do sprawy opieki nad mogiłami swoich przodków – miejscowym Polakom, kapłanom i władzom Chmielnckiego za to, że razem zachowują pamięć o naszych przodkach, którzy odeszli do wieczności.

Irena Medlakowska, 15.05.16 r.