Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Sławucie

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Sławucie

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To święto stało się tradycją także w Sławucie.

Dzieje się tak, że w tym mieście nauka polskiego odbywa się nie tylko w Szkole Sobotniej, a i w szkołach ogólnokształcących naszego miasta. Tradycyjnie świętujemy ten dzień organizując różne konkursy, robiąc np. ciekawe spotkania. W tym roku gościliśmy dyktando, które pomogło nam przeprowadzić Centrum Metodyczne w Drohobyczu.

Każdy uczeń, czy to dorosły, został uczestnikiem tego sprawdzianu. Komuś udało się lepiej, komuś gorzej, lecz cel był jeden– podjąć wyzwanie – nauczyć się języka polskiego. Jest oczywiste, że w trakcie jednego dyktando nie da się nauczyć języka polskiego, lecz to jest praktyka, krok, sukces w nauczaniu jednego z najtrudniejszych języków na świecie.

Uczniowie Szkoły Sobotniej przy ZPU Oddział w Sławucie; Gimnazjum Nr 5; EWK, liceum „Uspich” w ciągu całego tygodnia pisali teksty, treść których ma dotrzeć go każdego serca każdego mieszkańca Ukrainy. Niezależnie od tego, jaki język jest dla niego  ojczystym. Tak jak brzmi w tym tytule – Nasza jedyna Ukraina. I nic dziwnego, że o tym mówimy i w języku polskim. Dla tego, że dla wielu mieszkańców, zwłaszcza Sławuty są dwa języki ojczyste. Język polski – język dziadów, język ukraiński ten, którym się posługujemy w naszym życiu codziennym, pracujemy, uczymy się i t.d.

Nauczycielki, pracujące w Sławucie Pani Barbara Burska, skierowana przez ORPEG, Larysa Cybula (Szkoła Sobotnia, Gimnazjum Nr 5), Oksana Kocerbluk (Szkoła Sobotnia , EWK, liceum „Uspich”) z wielkim zadowoleniem przeprowadziły dyktando w  Dniu Języka Ojczystego  wszystkim uczniom. I w tym nasi uczniowie mają SUPERMOC! Bo mówią po polsku!

Larysa Cybula, ZPU, Oddział w Sławucie, 27 lutego 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code