Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » MFW, EBRR i UE poparły decyzję o przejęciu „Prywatbanku” przez państwo

MFW, EBRR i UE poparły decyzję o przejęciu „Prywatbanku” przez państwo

Źródło: Joinfo.uaDzień po decyzji Rady Ministrów Ukrainy oraz ukraińskiej RBN o nacjonalizacji struktur największego komercyjnego banku na Ukrainie „Prywatbank” pojawiły się opinie międzynarodowych instytucji na ten temat.

Zarówno Unia Eropejska w osobie Federici Mogherini (wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa), Europejski Bank Rekonstrukcji i Rozwoju oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy w osobie Christine Lagarde (dyrektora Zarządzającego Funduszem) ogłosiły, że ukraińskie władze nacjonalizując „Prywatbank” robią ważny krok w kierunku finansowej stabilności państwa.

„Prywatbank” był strukturą komercyjną, która w ostatnich latach była podejrzana o wyprowadzenie znacznej ilości środków z Ukrainy. Przed nacjonalizacją „Prywatbank” kontrolował ponad 50 proc. rynku usług bankowych na Ukrainie zarówno w dziedzinie obsługi osób fizycznych, małego biznesu oraz korporacji.

Wbrew obawom mieszkańców Ukrainy, 20 milionów z których posiada kartę kredytową „Prywatbanku”, jego bankomaty nadal sprawnie wypłacają pieniądze a Ministerstwo Finansów ogłosiło o przelewie na konta PB 15 miliardów hrywien dla zapewnienia finansowej stabilności.

Słowo Polskie, 20.12.16 r.