Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki obchodzi jubileusz 60-lecia

Metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki obchodzi jubileusz 60-lecia

Fot. RISU

Przyszły przewodniczący Konferencji Episkopatu Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie urodził się 29 marca 1961 roku w Polsce we wsi Majdan Łukawiecki.

Studiował na Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu „Angelicum” (teologia duchowości). Obronił doktorat z teologii.

W 2007 roku papież Benedykt XVI mianował Meczysława Mokrzyckiego biskupem-koadiutorem archidiecezji lwowskiej Kościoła rzymskokatolickiego. Na biskupa Mokrzycki został wyświęcony w Watykanie przez papieża Benedykta XVI.

Od 2008 r. – przewodniczący Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego na Ukrainie, a także przewodniczy Komisji Nauki Wiary. 22 listopada 2008 r. Zasiadł na tronie nowego metropolity lwowskiego.

Odznaczenia przyznane Mieczysławowi Mokrzyckiemu:

– Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski – „za wybitne zasługi dla Polonii za granicą, za promocję Polski oraz za krzewienie polskiej tradycji i kultury” (2010).
– Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – „za wybitne zasługi dla Kościoła polskiego, za działalność na rzecz Polonii ukraińskiej” (2007).
– Krzyż Kalwarii Wschodu (2016).

W jednym z wywiadów Mokrzycki opisał swoją posługę w następujący sposób:

„Siłę do służby czerpię w modlitwie i zaufania do Ducha Świętego. Przykładami dla mnie są moi poprzednicy: bł. Jakub Strepa, św. Józef Bilczewski, inni święci i błogosławieni, którzy pracowali tutaj podczas prześladowań Kościoła w Związku Radzieckim. Szczególny przykład dobrego pastora dla mnie to św. Jan Paweł II, z którym miałem szczęście pracować”.

Sergij Porowczuk za: RISU, 1 kwietnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code