Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Żmerynka wkrótce zostanie miastem partnerskim Sędziszowa Małopolskiego

Żmerynka wkrótce zostanie miastem partnerskim Sędziszowa Małopolskiego

W listopadzie polskie miasto Sędziszów Małopolski, położone niedaleko Rzeszowa, odwiedziła delegacja z obwodu winnickiego na Ukrainie, upoważniona do przekazania listu intencyjnego od władz podolskiej Żmerynki w celu zawarcia współpracy partnerskiej pomiędzy tymi obydwoma miastami.

Przedstawiciele Podola spotkali się w Rzeszowie z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego. W roli przewodnika wystąpił radny Jacek Magdoń, który zapoznał Jerzego Wójcickiego z Winnicy z przedstawicielami władz wojewódzkich.
Następne spotkanie odbyło się w Radzie Miasta Sędziszowa z burmistrzem miasta Bogusławem Kmieciem. Panu Bogusławowi przekazano list od jego kolegi ze Żmerynki Anatola Kusznira z zaproszeniem do nawiązania współpracy partnerskiej.

Po oficjalnym spotkaniu goście z Podola w asyście Jacka Magdonia odwiedzili memoriał, upamiętniający żołnierzy AK, zesłanych do łagrów sowieckich w latach 1944–1945. Na jego tablicach widnieje prawie 100 sprawdzonych i potwierdzonych nazwisk z terenów obszaru powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Ten pomnik zainteresował podolan, jako wzór dla memoriału, upamiętniającego zamordowanych przez komunistów w latach 1937-41 w Winnicy mieszkańców tego miasta i okolicznych miejscowości (ok. 10 tys. ludzi, w tym 3 tys. Polaków). Goście z Kresów byli zachwyceni oryginalnym wyglądem kościoła p.w. Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie i miłym powitaniem przez jego proboszcza ks. Krzysztofa Gaca.

Trzy tygodnie po wizycie delegacji z obwodu winnickiego Rada Miasta Sędziszowa podjęła pozytywną decyzję o możliwości nawiązania współpracy międzynarodowej z miejscowością Żmerynka. Planowany jest przyjazd przedstawicieli władz samorządowych tego podolskiego miasteczka do Sędziszowa w celu podpisania odpowiedniej umowy.

Słowo Polskie, 03.12.15 r.