Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Medal dla kapitana HMS Defender

Medal dla kapitana HMS Defender

Kapitan brytyjskiego niszczyciela HMS Defender został uhonorowany medalem “Obrońcy Ukrainy”.

Ten okręt pod koniec czerwca uczestniczył w zakrojonych na szeroką skalę ćwiczeniach Sea Breeze na Morzu Czarnym z udziałem wojsk ukraińskich i państw NATO.

Wówczas Ministerstwo obrony Rosji oskarżyło załogę Defendera o “naruszenie rosyjskiej granicy państwowej” w pobliżu Krymu.

– Nasza siła w jedności – mówił dowódca marynarki wojennej Ukrainy Ołeksij Neiżpapa w czasie sobotnich uroczystości w Odessie z okazji zakończenia tegorocznych ćwiczeń Sea Breeze. W manewrach wzięło udział 5 tysięcy żołnierzy, 32 okręty i 40 samolotów. Odbyły się w północno-zachodniej części Morza Czarnego, a także na poligonach w obwodach mikołajowskim i chersońskim.

Neiżpapa przekazał, że uczestniczące w tegorocznych ćwiczeniach okręty przepłynęły około 13 tysięcy mil morskich, nurkowie schodzili pod wodę ponad 330 razy, a piloci spędzili w powietrzu ponad 80 godzin.

W czasie uroczystości rozdano również państwowe odznaczenia. Wśród uhonorowanych jest między innymi kapitan brytyjskiego niszczyciela HMS Defender, który otrzymał medal ukraińskiego

Ministerstwa obrony. Tę nagrodę przyznano za “odwagę osobistą i bohaterstwo, a także niezłomność ducha okazywaną w obronie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy”.

Skala Sea Breeze-2021, zainicjonowanych w latach 90. przez Ukrainę i USA, była największą w ich ponad 20-letniej historii.

Słowo Polskie za: TVN, 14 lipca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code