Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Mędrcy świata, monarchowie ponownie zawitali do dawnego Płoskirowa

Mędrcy świata, monarchowie ponownie zawitali do dawnego Płoskirowa

Trzej Królowie w asyście tysięcy wiernych obrządku zachodniego i wschodniego 6 stycznia przeszli centralnymi ulicami miasta Chmielnickiego.

Dawny Płoskirów zawsze mógł pochwalić się najpiękniejszą procesją Trzech Króli na Podolu. Tak samo w roku 2015 biskup ordynariusz diecezji kamieniecko- podolskiej Leon Dubrawski zdołał zrzeszyć w barwnym marszu tych, kto porzucił na godzinkę swoje codzienne sprawy i dołączył się do wspólnego uszanowania Święta Objawienia Pańskiego. Tym razem w procesji razem z rzymskokatilokami z Chmielnickiego, Latyczowa i inych parafii Podola kroczyli greko- katolicy oraz prawosławni kijowskiego patriarchatu, którzy później w tym samym dniu zasiedli przy stole wigilijnym (chrześcijanie obrządku wschodniego świętują Boże Narodzenie 7 stycznia).

Uczestnikom procesji towarzyszył ostrzy mróz, który zresztą nie przeszkadzał z kolędami i dodatkowymi przeszkodami w postaci króla Heroda i innych postaci biblijnych dojść do celu – od greko- katolickiej cerkwi na ulicy Zariczańskiej do kościoła pw. Chrystusa Króla Wszechświata (prospekt Myru). Łącznie uczestnicy procesji pokonali prawie trzy kilometry.

Razem z biskupem i wiernymi w chodzie uczestniczył proboszcz parafii Chrystusa Króla Anatol Biłowus, letyczowskiego sanktuarium Adam Przywuski oraz liczne grono innych duszpasterzy z całego dekanatu chmielnickiego oraz grekokatolicki ksiądz Iwan Dankiewicz.

Po procesji odbyła się świąteczna Msza święta, celebrował która bp. Leon Dubrawski.

Po Mszy wierni razem z biskupem i przedstawicielami miejscowego samorządu jeszcze przez długi czas kolędowali przy jasełkach. Ze świętami Bożego Narodzenia pątników w imieniu władz miasta przywitał p.o. burmistrza Chmielnickiego Kostiantyn Czernylewskyj.

Franciszek Miciński, 08.01.15 r.

 

{morfeo 726}