Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Mazurek Dąbrowskiego na Wołyniu

Mazurek Dąbrowskiego na Wołyniu

Święto w KrasiłowieW sobotę 12 listopada sobotnia szkoła, działająca przy polskiej organizacji w Krasiłowie,  świętowała uroczystość – 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na święto uczniowie przyszli razem z rodzicami.

Zauważalnym znakiem wspólnej jedności i przynależności do narodu polskiego były biało-czerwone opaski, które każdy otrzymał przy wejściu do odświętnie ubranej sali. Uroczystość otworzył prezes organizacji oraz dyrektor polskiej szkoły Rusłan Garnyk, który pogratulował wszystkim i złożył życzenia.

Zawitał na święto także gość ze zmierzłych czasów – „ojciec” wszystkich Polaków – Lech, który bardzo ciekawie opowiedział legendę powstania Polski. Rodzice wraz z dziećmi opowiedzieli o wybitnych Polakach – Józefie Piłsudskim, Fryderyku Chopinie, Janie Matejko, Henryku Sienkiewiczu, Józefie Wybickim. W czasie uroczystości odbyły się dwa konkursy: recytatorski pt. „Patriotyczny wiersz” i konkurs na najlepszy rysunek o tematyce patriotycznej. Te konkursy zostały wybrane nie przypadkowo. W przyszłym roku przy polskiej szkole sobotnio-niedzielnej w Krasiłowie ma powstać kółko teatralne i lekcje rysowania, prowadzone w języku polskim.

Wszyscy uczestniki sobotniej imprezy otrzymali wspaniałe prezenty. Dwa zespoły wokalne „Barwy” i „Neposydy” zaśpiewały dla wszystkich gości popularne piosenki w języku polskim. W końcu na wszystkich czekał poczęstunek. Organizatorzy święta dziękują Fundacji „Wolność i Demokracja” za pomoc i dofinansowanie uroczystości.

W odległej o 100 kilometrów od Krasiłowa Sławucie, w działającej przy Sławuckim Związku Polaków Polskiej Szkole Sobotnio-Niedzielnej odbyła się patriotyczna lekcja z okazji Dnia Niepodległości Polski dla uczniów tej placówki. Do lekcji przygotowywały się nie tylko nauczycielki, lecz także dzieciaki. Najpierw pięknie udekorowano klasę. Najmłodsi uczniowie własnoręcznie zrobili biało-czerwone flagi. Starsza młodzież szkolna narysowała godła Polski. Jedna, bardzo utalentowana dziewczynka, Daria Martyniuk, narysowała parę tańczącą poloneza.

Impreza w Sławucie rozpoczęła się od hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego. Następnie goście wysłuchali opowieści o polskich symbolach polskich i obejrzeli filmik o treści patriotycznej. Nie ominięto uwagą także faktów historycznych, o tym z jakim trudem Polacy odzyskali Niepodległość.

Na koniec uroczystości dzieci razem z nauczycielami i rodzicami zaśpiewały pieśni patriotycznych – Rotę, Pierwszą brygadę, Przybyli ułani oraz wiele innych. Dzieci z wielką radością wzięły udział w niezwykłej lekcji.

Rusłan i Natalia Garnyk, Łarysa Cybula, 14.11.16 r.

Zdjęcia z uroczystości w Krasiłowie
 

Zdjęcia z obchodów Święta Niepodległości w polskiej Szkole Sobotnio-Niedzielnej w Sławucie