Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Matura z polskiego wróciła na listę przedmiotów maturalnych na Ukrainie!

Matura z polskiego wróciła na listę przedmiotów maturalnych na Ukrainie!

Po staraniach Związku Polaków na Ukrainie, polskiego MEN oraz Ambasady RP w Kijowie ukraiński resort oświaty zmienił własne rozporządzenie z września ubiegłego roku, wyeliminowujące język polski (mniejszości narodowej) z listy przedmiotów maturalnych.

15 lutego br Związek Polaków na Ukrainie w osobie prezesa Antoniego Stefanowicza zwrócił się do ministra edukacji Serhija Kwita z prośbą o włączenie egzaminu z polskiego na listę przedmiotów maturalnych, jak było w latach ubiegłych. Do prośby organizacji społecznych dołączył się polski resort oświaty, kierując odpowiednie pismo do swoich kolegów z ukraińskiego „Minoswity” oraz osobiście Ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin. JE przeprowadził rozmowę z nową Pani minister Lilią Hrynewycz w tej sprawie.

21 kwietnia Ministerstwo Oświaty Ukrainy podjęło decyzję o wprowadzeniu zmian do wrześniowego rozporządzenia Nr 940 „O przeprowadzeniu podsumowującego sprawdzana w placówkach I, II i III poziomu nauczania” w zakresie dodania do listy przedmiotów na wybór języka mniejszości narodowej.

Matura z polskiego jest możliwa w szkołach z polskim językiem nauczania oraz w tych, gdzie język polski jest wykładany jako oddzielny przedmiot, a nie w trybie fakultatywnym.

Egzaminy maturalne dla absolwentów szkół średnich na Ukrainie odbędą się w dniach 5-30 maja.

Język polski (mniejszości narodowej)  jest jednym z dwóch przedmiotów do wyboru oprócz obowiązkowych: języka ukraińskiego, języka obcego (angielski, niemiecki, francuski) oraz matematyki/historii Ukrainy.

 

>>>> Rozporządzenie ministra oświaty Ukrainy Lilii Hryniewicz Nr 451 z dnia 21 kwietnia 2016 r. <<<<

Słowo Polskie, K.B., 04.05.16 r.

 

Więcej na temat: Ministerstwo Oświaty Ukrainy odpisało w sprawie matury z polskiego; W roku 2016 nie będzie matury z polskiego na Ukrainie?