Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Matko Miłosierdzia, módl się za nami

Matko Miłosierdzia, módl się za nami

W dniach 16-17 lipca w Berdyczowie odbyły się uroczystości Matki Bożej Szkaplerza Świętego.

Pątnicy zaczęli zbierać się pod Ogólnoukraińskim Sanktuarum Maryjnym w sobotę 16 lipca już od godziny 16. Przybywających z różnych zakątków pielgrzymów witał proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Dziewicy Maryi o. Rafał Myszkowski OCD.

Na miano najstarszej pielgrzymki (w nowoczesnym okresie) zasługiwała ta, która przybyła po raz 39. z Żytomierza, pokonując pieszo odległość do Berdyczowa. Wiernych prowadził kapelan Polaków Żytomierszczyzny o. Jarosław Giżycki. Biskup Stanisław Szyrokoradiuk przewodniczył XXV Franciszkańskiej Pielgrzymce Szepietówka-Połonne-Berdyczów.

O 17. godzinie pierwszego dnia uroczystości odbyła się Msza święta w dwóch językach – po polsku i po ukraińsku, celebrowana przez bp. Szyrokoradiuka w asyście 80 innych kapłanów. W Mszy wzięli udział prowincjałowie zgromadzeń zakonnych, pełniących posługę na Ukrainie.

W niedzielę honorowych gości powitano przy pomniku Jana Pawła II. Relikwiami Papieża Polaka gości z Polski i Ukrainy pobłogosławił o. Myszkowski. Na odpust do Berdyczowa przybyli wice-minister spraw zagranicznych RP Jan Dziedziczak, senator RP Stanisław Gogacz, konsul RP w Winnicy Tomasz Olejniczak, przedstawiciele władz ukraińskich i lokalnej wspólnoty polskiej, którzy złożyli kwiaty pod pomnikiem wielkiego Polaka.

Msza święta rozpoczęła się ze znanej polskiej pieśni religijnej „Zdrowaś, Maryjo, Bogarodzico…”. Biskup ordynariusz diecezji łuckiej, administrator diecezji kijowsko-żytomierskiej Witalij Skomarowski przedstawił głównego celebransa Liturgii – przewodniczącego Konferencji Biskupów Kazachstanu abp. Tomasza Peta, mołdawskiego biskupa Antona Kosza oraz biskupów ukraińskich na czele z metropolitą lwowskim Abp. Mieczysławem Mokrzyckim.

Podczas kazania abp. Tomasz przybliżył zebranym postać ks. Władysława Bukowińskiego. Ten ochrzczony w kościele Św. Barbary Polak urodził się w Berdyczowie. – Ksiądz Władysław był Polakiem, który lubił swój naród ale jednocześnie rozumiał, że nasza wspólną Ojczyzną na ziemi jest Kościół katolicki – mówił JE.

Przedstawiciele Episkopatu Ukrainy przekazali dla Sanktuarium berdyczowskiego perłowy różaniec, na którym modlił się Ojciec Święty Jan Paweł II. Z kolei wice-minister Dziedziczak prezentował biskupom książkę z cytatami Papieża Polaka oraz zaprosił na Światowe Dni Młodzieży, które wkrótce odbędą się w Krakowie.

Teofil Mały, zdjęcia Mirosława Rudnicka, 18.07.16 r.