Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Maryja Panna – gwiazda i królowa Berdyczowa oraz całej Ukrainy (uaktualnione)

Maryja Panna – gwiazda i królowa Berdyczowa oraz całej Ukrainy (uaktualnione)

Niezwykła atmosfera braterstwa i miłości, łzy radości, gorliwa modlitwa, tysięcy pielgrzymów – tak wyglądało święto Maryi Panny – Gwiazdy i Królowej Berdyczowa oraz całej Ukrainy, które odbyło się 20-21 lipca w miejscowym Sanktuarium Maryjnym.

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel w berdyczowskim obrazie przyciąga pątników z całego świata. Tu oni znajdują otuchę i rozradowanie, wznoszą modlitwę, otrzymują ratunek dla spragnionej duszy.

Tego roku do Berdyczowskiej „Twierdzy Maryi” na uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel przybyło około 2 tysięcy pieszych pielgrzymów, w tym XXII Podolska Pielgrzymka z Chmielnickiego (link), XXI  Franciszkańska Pielgrzymką z Szepetówki oraz pielgrzymka rowerowa z Charkowa. Pielgrzymi pochodzą  z Ukrainy, Polski, Niemiec, Włoch, Rosji, Białorusi, Dominikany, Hiszpanii oraz Kamerunu. Wiek najmłodszej uczestniczki pielgrzymki o imieniu Wiktoria – zaledwie 5 miesięcy. Przybyła ona razem z mamą do Berdyczowa z Szepetówki. Najstarszy pielgrzym był w wieku 83 lat – przybył w składzie grupy pieszych pielgrzymów z żytomierskiej katedry św. Zofii.

Centralna niedzielna Msza św. zgromadziła na placu pod klasztorem karmelitów bosych około 20 tysięcy wiernych. W uroczystej procesji z górnego kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny do polowego ołtarza został przeniesiony łaskami słynący obraz Matki Bożej Berdyczowskiej.    
Uroczystej Liturgii przewodniczył arcybiskup Mieczysław Mokrzycki – Metropolita Lwowski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy Obrządku Łacińskiego. Razem z nim koncelebrowali Mszę: abp Piotr Malczuk – ordynariusz Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej,  abp Thomas Edward Gullickson – nuncjusz apostolski na Ukrainie, bp Bronisław Bernacki – ordynariusz Diecezji Odesko-Symferopolskiej, bp Jacek Pyl – biskup pomocniczy Diecezji Odesko-Symferopolskiej, bp Witalij Skomarowski – biskup pomocniczy Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej, bp Stanisław Szyrokoradiuk – apostolski administrator Diecezji Łuckiej.

W nabożeństwie wzięło udział około stu księży (o. dr Ulrich Dobhan – prowincjał Niemieckiej Prowincji Karmelitów Bosych – autor dużej ilości literatury duchowej w języku niemieckim, o. Tadeusz Florek – radny prowincjała Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych, o. Dobrosław Kopysteryński – przełożony Prowincji Św. Michała Archanioła Zakonu Braci Mniejszych na Ukrainie, ks. Cezary Chwilczyński – dyrektor katolickiego „Radia Rodzina” z Wrocławia oraz  ks. Władysław Zawalniuk – legenda Białorusi, proboszcz parafii świętych Szymona i Heleny w Mińsku, który przyjechał razem z cudownym chórem parafialnym „Głos Duszy”).

Korpus dyplomatyczny był reprezentowany przez Krzysztofa Świderka Konsula Generalnego RP w Winnicy, p. Gerarda Pokruszyńskiego – Radcę-Ministra Ambasady RP w Kijowie z małżonką, p. Janę Zikmundową Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ambasadora Królestwa Belgii na Ukrainie z małżonkiem.

Polski parlament przedstawiony był senatorem Stanisławem Gogaczem – oficjalny przedstawiciel Senatu RP, a parlament ukraiński – Anżeliką Łabuńska – deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy.

W czasie homilii abp Mieczysław Mokrzycki skupił się na temacie ogromnej roli serca matki: zarówno ziemskiej – mamy dla dziecka, jak i serca Niebieskiej Matki – Maryi, która w każdej chwili troszczy się o duszę człowieka. Z Matką Bożą nieodzownie łączy się symbol Jej opieki i miłości – Szkaplerz.

Metropolita lwowski  przypomniał też o niedawnych obchodach Wołyńskiej Tragedii w 70-tą rocznicę „krwawej niedzieli”. Metropolita podkreślił, że potrzebna jest nam prawda, nawet trudna prawda, która jest drogą ku wolności i oczyszczeniu, drogą do jedności z Bogiem i bliźnim, jest ona także oddaniem hołdu niewinnym ofiarom zbrodni. Nienawiść prowadzi do degradacji ludzi i narodu, natomiast braterstwo i miłość stają się trwałym fundamentem ludzkiego współistnienia, dlatego tak bardzo jest potrzebne wzajemne pojednanie i przebaczenie. Na koniec przemówienia abp

Mieczysław Mokrzycki wezwał do modlitwy o wieczny odpoczynek dla ofiar Wołyńskiej Tragedii.
Na zakończenie Mszy św. abp Piotr Malczuk przeczytał Akt Oddania Ukrainy Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny Berdyczowskiej.

Nuncjusz apostolski na Ukrainie – abp Thomas Edward Gullickson serdecznie pozdrowił w języku ukraińskim wszystkich obecnych na Mszy św., a w sposób szczególny – pieszych pielgrzymów.

Podczas uroczystości Sanktuarium Berdyczowskie otrzymało bezcenny dar – relikwie Błogosławionego Papieża Jana Pawła II, co w znacznym stopniu podnosi rangę naszej świątyni.

Oprócz tego, w wywiadzie dla „Polskiego Radia Berdyczów” abp Mieczysław Mokrzycki zapowiedział możliwość podniesienia berdyczowskiej świątyni do rangi Bazyliki Mniejszej! Naprawdę, byłoby to wydarzeniem w skali ogólnoukraińskiej!

Jerzy Sokalski – prezes „Polskiego Radia Berdyczów”
Zdjęcia – Anatol Gorobczuk

Zdjęcia z uroczystości w Berdyczowie

{morfeo 367}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code