Jesteś tutaj: Home » inne » Ukraińska telewizja państwowa aspiruje do stania się drugim BBC

Ukraińska telewizja państwowa aspiruje do stania się drugim BBC

Źródło - espreso.tv7 kwietnia prezydent Poroszenko podpisał uchwaloną przed trzema tygodniami przez parlament Ustawę o stworzeniu Telewizji Publicznej, wzorowanej na BBC.

Zgodnie z założeniem w najbliższym czasie ma powstać niezależna od prezydenta i rządu narodowa społeczna spółka telewizyjna, składająca się z regionalnych i ogólnoukraińskich państwowych telewizji obwodowych.

Premier Jaceniuk podczas prezentacji Telewizji Publicznej ogłosił, że marzy o stworzeniu na podstawie UT-1 (państwowa ogólnoukraińska telewizja) stacji na poziomie BBC i CNN.

Społeczna misja programowa, którą przewiduje ustawa, powinna mieścić także magazyny i programy, przeznaczone dla mniejszości narodowych i wspólnot religijnych. Dotychczas uzyskać bezpłatny czas antenowy udawało się nielicznym organizacjom i redakcjom, reprezentującym organizacje zrzeszające na podstawie przynależności do innych, niż ukraińska, narodowości.

Pozwolenie na darmowy czas antenowy otrzymała w sierpniu 2014 roku redakcja „Słowa Polskiego”. Od marca br. w Winnickiej Telewizji Państwowej ukazuje się piętnastominutowy program telewizyjny, relacjonujący życie Polaków z Podola.

Słowo Polskie, 07.04.15 r.; KZ