Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Marszałek województwa świętokrzyskiego spotkał się w Winnicy z miejscowymi Polakami

Marszałek województwa świętokrzyskiego spotkał się w Winnicy z miejscowymi Polakami

Oficjalna współpraca między obwodem winnickim a województwem świętokrzyskim trwa od 1999 roku, kiedy została sformalizowana w formie umowy dwustronnej.

Ale aktywne nawiązywanie kontaktów między regionami, które łączą podobne warunki klimatyczne i 60-letnia współpraca stolic, trwają znacznie dłużej. Podolscy samorządowcy biorą udział w forach dla samorządowców w Polsce, trwa wymiana kulturalna, biznesowa.

W sierpniu 2018 r. delegacja z województwa świętokrzyskiego na czele z marszałkiem Adamem Jarubasem przybyła do Winnicy na obchody Święta Niepodległości.

23 sierpnia goście złożyli kwiaty pod tablicą Józefa Piłsudskiego przy ulicy Sobornej oraz spotkali się z liderami środowiska polskiego z Winnicy.

Spotkanie odbyło się w Polonijnym Centrum Edukacyjnym, działającym przy Związku Polaków Winniczyzny (prezes Alicja Ratyńska). W rozmowach wzięły udział m.in. konsul RP w Winnicy Damian Ciarciński, konsul Andrzej Słomski marszałek Adam Jarubas, prezesi polskich organizacji społecznych, przedstawiciele mediów polonijnych oraz młodzież polskiego pochodzenia, która przywitała gości korowajem i poezją w języku polskim.

Po krótkim przedstawieniu kierunków działalności przez poszczególnych prezesów przyszedł czas na planowanie współpracy między obwodem winnickim a województwem świętokrzyskim w dziedzinie wsparcia mniejszości polskiej w tym regionie. Ze strony aktywu polskiej wspólnoty padły propozycje zorganizowania w Polsce warsztatów z podwyższenia kompetencji liderskich dla prezesów organizacji polskich, wyjazdów integracyjnych, wzmocnienia procesu nauki języka polskiego w regionie.

Spotkanie przedstawicieli władz regionalnych województwa świętokrzyskiego z Polakami z Winnicy trwało około godziny i zaowocowało szeregiem konkretnych propozycji i ustaleń.

Redakcja, 24.08.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code