Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Marszałek Senatu Stanisław Karczewski odwiedził przedstawicieli mołdawskiej Polonii

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski odwiedził przedstawicieli mołdawskiej Polonii

Fot. http://esp.md

O nauczaniu języka polskiego, kultywowaniu polskich tradycji i podtrzymywaniu więzi z ojczyzną rozmawiał marszałek Senatu Stanisław Karczewski z przedstawicielami mołdawskiej Polonii w Bielcach i Styrczy.

W rozmowie z dziennikarzami Karczewski podkreślił, że Polonia w Mołdawii jest stosunkowo niewielka i liczy około 5 tys. osób, ale jest też wyjątkowo prężna i aktywna. Wskazywał m.in. przykład organizacji polskich w Bielcach, gdzie – jak zauważył – odbywają się lekcje języka polskiego oraz organizowane są wydarzenia związane z kultywowaniem polskości – konkursy, festyny i warsztaty. Marszałek rozmawiał z przedstawicielami Polonii i obejrzał występy artystyczne polonijnej młodzieży.

Karczewski wyraził też nadzieję, że polonijna młodzież będzie utrzymywać więź z krajem poprzez wyjazdy kolonijne do polskich miast, a w przyszłości być może podejmie studia w Polsce.

Pytany, jakie potrzeby zgłaszają przedstawiciele Polonii, marszałek Senatu zaznaczył, że pojawiają się prośby o drobną pomoc, np. w zakupie strojów ludowych. Zapewnił, że wysłucha wszystkich próśb i w miarę możliwości będzie się starał pomóc.

W Mołdawii działa 25 organizacji polonijnych. Do najstarszych i największych należy Stowarzyszenie Dom Polski w Bielcach, które dysponuje własną siedzibą, kupioną z polskich funduszy w 1998 roku. Zrzesza ono ponad 800 członków. W kraju działają też dwie filie Domu Polskiego.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 09.10.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code