Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Marszałek Senatu postulował utworzenie nowych ośrodków dla repatriantów ze Wschodu

Marszałek Senatu postulował utworzenie nowych ośrodków dla repatriantów ze Wschodu

Fot. Radio Maryja

Wkrótce osoby przybywający jako repatrianci, będą mogli liczyć na pomoc państwa polskiego w postaci uruchomienia 16 ośrodków w każdym polskim województwie.

O tym wypowiedział się marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas spotkania z młodzieżą polonijną i przedstawicielami Polonii w Lublinie, w ramach obchodów 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej.

W spotkaniu m.in. uczestniczyła młodzież polskiego pochodzenia, która przebywa w Polsce w ramach akcji „Lato z Polską” prowadzonej przez stowarzyszenie Wspólnota Polska – z Litwy, Mołdawii, Ukrainy, Białorusi i Rosji.

„Nie dokonaliśmy repatriacji w takim zakresie, w jakim zrobić to powinniśmy. Staramy się, żeby ten proces usprawnić. Zmieniliśmy ustawę, robimy dużo, żeby jak najwięcej Polaków, którzy wyjechali, czy też z potomkowie tych Polaków, którzy zostali wywiezieni z Polski, mogli wrócić, mogli przyjechać do Polski. Będziemy to robić i bardzo chcę robić to z samorządowcami. Marzy mi się, żeby w każdym województwie był ośrodek dla repatriantów, żeby było tych ośrodków 16. Liczę na to, że woj. lubelskim też taki ośrodek zostanie stworzony. One są konieczne i potrzebne” – powiedział Karczewski, zwracając się do marszałka woj. lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, który wziął udział w spotkaniu.

Karczewski podkreślił, że władzom polskim zależy na tym, aby kontakty z Polonią były coraz lepsze, aby był prowadzony dialog.

Repatriacja, jak podaje MSZ, Repatriacja to powrót do Polski osób polskiego pochodzenia. Jest to również szczególny, uprzywilejowany sposób nabycia obywatelstwa polskiego. Prawo to przysługuje wyłącznie osobom, które nie posiadają polskiego obywatelstwa, a pragną przesiedlić się na stałe do Polski. Repatriantem jest osoba polskiego pochodzenia, która przybyła do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy krajowej w celu repatriacji z zamiarem osiedlenia się na stałe. Data na stemplu przekroczenia granicy Polskiej jest datą nabycia z mocy prawa przez tę osobę obywatelstwa polskiego. W drodze repatriacji obywatelstwo polskie mogą nabyć również małżonek i małoletnie dzieci pozostające pod władzą rodzicielską repatrianta.

Obecnie na repatriację mogą liczyć Polacy, mieszkający na stałe na terytorium obecnych Republiki Armenii, Republiki Azerbejdżanu, Gruzji, Republiki Kazachstanu, Republiki Kirgiskiej, Republiki Tadżykistanu, Turkmenistanu, Republiki Uzbekistanu albo azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej.

Słowo Polskie za: dzieje.pl, 2 lipca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *