Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Marszałek Sejmu Kuchciński i Przewodniczący Rady Najwyższej Parubij spotkali się w Truskawcu

Marszałek Sejmu Kuchciński i Przewodniczący Rady Najwyższej Parubij spotkali się w Truskawcu

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński pod koniec czerwca wziął udział w Forum Rozwoju Regionalnego w ukraińskim Truskawcu. Wśród zaproszonych gości z Polski byli także  m.in. poseł Bogdan Rzońca, Ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin oraz przedstawiciele władz centralnych i samorządowych. Spotkanie zorganizowali: Lwowska Rada Obwodowa, Fundacja „Wschodnia Europa” i USAID  Ukraina.

W ramach Forum marszałek Sejmu odbył spotkania bilateralne z przewodniczącym Rady Najwyżej Ukrainy Andrijem Parubijem oraz innymi ukraińskimi parlamentarzystami.

Na wspólnej konferencji prasowej marszałek Kuchciński wraz z przewodniczącym Parubijem podsumowali rozmowy, prowadzone w Truskawcu. Marszałek Sejmu  na wstępie zaznaczył, że dzisiejsze rozmowy były interesujące i ważne. Jak podkreślił – wymiar współpracy parlamentarnej i jego znaczenie w całej Europie rośnie –  szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak wyjaśnił – chodzi tu nie tylko o jej wymiar na poziomie państw unijnych, w ramach takich inicjatyw jak np. Grupa Wyszehradzka, ale także w odniesieniu do państw bałtyckich i stowarzyszonych z Unią Europejską.

Marszalek Marek Kuchciński mówił także o pilnej potrzebie zintensyfikowania, wzmocnienia, poszerzenia i zróżnicowania kontaktów na poziomie parlamentarnym pomiędzy Radą Najwyższą Ukrainy i polskim Sejmem w szerszej perspektywie, a nie tylko w ramach już prowadzonych .

Kuchciński podkreślił tez, ze wspólne rozmowy dotyczyły różnych inicjatyw, które  stoją przed oboma krajami. – Mówiliśmy o sprawach nie tylko  dotyczących bieżącej kadencji, ale także o sprawach perspektywicznych, pokoleniowych – powiedział. Marszałek zaznaczył tez, że dla polskiego Sejmu współudział w zapewnieniu stabilnego bezpieczeństwa państw w naszym regionie, państw, które mają traumatyczne doświadczenie totalitaryzmu komunistycznego jest wyzwaniem najważniejszym.

Marszałek wyjaśnił tez, że Polska patrzy na Ukrainę z trzech perspektyw – na państwo które ponad 20 lat temu zdobyło niepodległość i walczy obecnie z agresorem ze wschodu, takie, które buduje i wzmacnia swój system demokratyczny oraz jak na kraj, który parę lat temu ostatecznie podjął decyzję o wyborze dalszej drogi w kierunku europejskim. – Państwo i naród ukraiński wybrało kierunek europejski (…) i w tych trzech aspektach naród i państwo ukraińskie popieram – powiedział. Marszałek zapewnił także o woli dalszej współpracy między oboma krajami.

Wśród tematów wspólnych rozmów marszałek Sejmu Marek Kuchciński wymienił tez kwestie związane z  przyszłością Unii Europejskiej, w związku z decyzjami podjętymi w Wielkiej Brytanii. Jak podkreślił – istnieje potrzeba zmiany funkcjonowania głównych instytucji europejskich takich jak Parlament Europejski i Unia Europejska. Dodał tez, że w obliczu bieżących wydarzeń otwiera  się możliwość wprowadzenia takich zmian, aby ułatwić Ukrainie drogę do integracji europejskiej. – Umówiliśmy się, że właśnie w tym kierunku będziemy działać. Mam nadzieję, że z dobrym skutkiem – powiedział.

Marszalek Kuchciński zapowiedział też, ze w kontekście współpracy międzyparlamentarnej omawiana jest propozycja powołania Zgromadzeń Parlamentarnych: Grupy Wyszehradzkiej oraz Państw Karpackich. Propozycje te, jak zaznaczył, będą przedmiotem wrześniowych rozmów podczas najbliższego Forum Ekonomicznego w Krynicy oraz Europy Karpat.

Słowo Polskie na podstawie informacji senat.pl, 27.06.16 r.