Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Manewry ratowników medycznych w Kamieńcu Podolskim

Manewry ratowników medycznych w Kamieńcu Podolskim

W ramach realizowanego ze środków polskiej pomocy rozwojowej projektu „Rozwój systemu Ochotniczego Ratownictwa na Ukrainie” w Kamieńcu Podolskim odbyły się Międzynarodowe Manewry Maltańskie.

Do Kamieńca Podolskiego przybyło 17 zespołów z Polski i Ukrainy, by od 1 do 3 września 2017 r. sprawdzać swoje umiejętności nabyte w trakcie szkoleń oraz ćwiczyć współpracę ratowników w przygotowanych pozoracjach, zbliżonych do rzeczywistych zdarzeń.

Jak pomóc nieprzytomnej osobie, która spadła z dużej wysokości podczas skoku na bungee? Jak zająć się dotkliwie poparzonymi, dodatkowo pozostającymi pod wpływem alkoholu mężczyznami? Jak ratować rekonstruktora, który został przebity mieczem podczas turnieju rycerskiego? To tylko niektóre dylematy, z którymi zmagali się uczestnicy manewrów. Dodatkowo musieli oni wykazać się sprawną organizacją pomocy podczas pozorowanego wypadku autokarowego z udziałem około 20 poszkodowanych.

Sędziowie i obserwatorzy zgodnie wysoko ocenili umiejętności ratowników. Zwrócili również uwagę na ogromne zaangażowanie w wykonywane ćwiczenia oraz bardzo dobre relacje i współpracę zespołów. Z kolei ukraińscy uczestnicy manewrów podkreślali ogromne znaczenie działań projektowych w obecnej, trudnej sytuacji na Ukrainie. Wyrażali swoją wdzięczność dla polskiego podatnika – zwykłych ludzi, dzięki którym projekt mógł być realizowany.

Przedsięwzięcie realizowane jest od 2015 r. przez Fundację Maltańska Służba Medyczna w partnerstwie z Maltańską Służbą Ukrainy i Maltańską Służbą Pomocy Iwano-Frankiwska. Do tej pory utworzono i wyposażono ochotnicze odziały ratowników w 9 ukraińskich miastach: Lwowie, Iwano-Frankiwsku, Kijowie, Zaporożu, Mariupolu, Berehowie, Jużno-Ukraińsku, Fastowie i Kamieńcu Podolskim.

Przeprowadzono szereg szkoleń, a ich uczestnicy mogli doskonalić swoje umiejętności nie tylko podczas manewrów, ale także biorąc udział w  zabezpieczeniu medycznym realnych wydarzeń, jak Światowe Dni Młodzieży czy imprezy sportowe.

Projekt Fundacji Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Maltańska Służba Medyczna – Pomoc Maltańska pn. „Rozwój systemu Ochotniczego Ratownictwa na Ukrainie” przewidziany do realizacji w latach 2017-2018. Budżet całkowity projektu wynosi 1 532 950 zł, w tym środki z MSZ w wysokości 1 319 600 zł.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Winnicy, 14.09.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code