Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Mali recytatorzy

Mali recytatorzy

Dom Polski w Żytomierzu kontynuuje rozpoczęty w październiku projekt z okazji 170. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej. Tym razem konkurs recytatorski „Te słowa istniały zawsze…” odbył się w Emilczynie. Współorganizatorem konkursu było Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie Polaków imienia Jana Pawła II.

Jury przewodniczyła poetka i tłumaczka Jarosławą Pawluk. Komisja wysłuchała recytacji  35 dzieci. Uczniowie szkółki sobotnio-niedzielnej w Emilczynie i Olewsku przygotowały wiersze znanych polskich poetów – Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej, Jana Twardowskiego.

W młodszej kategorii wiekowej pierwsze miejsce zajęła Krystyna Cjomutowska z Olewska, w starszej kategorii zwyciężył Mikołaj Omelczenko z Emilczyna.

Społeczność polska w Emilczynie od 2001 roku posiada Dom Polski, w którym aktywnie działa Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie Polaków imienia Jana Pawła II. Dzięki pomocy konsulatu w Winnicy, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz dzięki wysiłkom swych członków, pomieszczenia Domu Polskiego zostały wyremontowane i adaptowane do prowadzenia szkółki sobotnio-niedzielnej dla dzieci i dorosłych. Wielu absolwentów szkółki podjęło studia na wyższych uczelniach w Polsce.

Natalia Michajłowska


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code