Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Majowe uroczystości w Kamieńcu i Nowogradzie Wołyńskim

Majowe uroczystości w Kamieńcu i Nowogradzie Wołyńskim

10 maja 2019 r. w Kamieńcu Podolskim oraz dzień później w Nowogradzie Wołyńskim odbyły się obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Święta Konstytucji 3 Maja, zorganizowane przez polski konsulat w Winnicy.

W imprezach uczestniczyli przedstawiciele polskiej społeczności, mieszkającej w obwodach winnickim, czerniowieckim, chmielnickim oraz żytomierskim, Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, delegacja Instytutu Pamięci Narodowej z Lublina, duchowieństwo oraz przedstawiciele samorządów lokalnych.

Obchody miały charakter rodzinny. Liczną część gości stanowiła młodzież szkolna, dla której przygotowano liczne zabawy i dodatkowe atrakcje.

Obecnych na spotkaniu w Kamieńcu powitali Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, mer Kamieńca Podolskiego Mychajło Simaszkiewicz oraz biskup Jan Niemiec.

Część artystyczną zainicjował występ zespołu „Aksamitki” z Baru oraz zespołów, działających przy polskich organizacjach w Kamieńcu Podolskim.

Następnie widzowie mogli obejrzeć występ polskiego Studia Teatralnego z Wilna, które przygotowało dla rodaków z Podola i Wołynia przedstawienie multimedialne „Kopciuszek”.

W Nowogradzie Wołyńskim na honorowych gości czekała pełna sala gości, przede wszystkim Polaków, na codzień mieszkających na Ukrainie.

Po występach lokalnych zespołów artystycznych i spektaklu „Kopciuszek” na dzieci i młodzież czekały liczne atrakcje: malowanie twarzy, quizy, robienie pierników, Przystanek Historia, warsztaty plastyczne. Można też było obejrzeć wystawę „20 lat Polski w NATO”.

Wcześniej Pan Ambasador odwiedził wraz z Konsulem Generalnym RP w Winnicy Damianem Ciarcińskim szkołę w Susłach, gdzie od lat dzieci uczą się języka polskiego.

Ambasador Bartosz Cichocki i Konsul Generalny Damian Ciarciński zapalili znicze na mogile żołnierzy 13. Batalionu Saperów Kaniowskich, poległych 26 czerwca 1920 roku w bitwie pod Susłami oraz na grobach żołnierzy ze wsi Susły poległych w ATO.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP Winnicy, Ireny Letawinej Medlakowskiej, Franciszka Micińskiego, 15 maja 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *