Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Małe miasteczko na Winnicczyźnie wygrało ćwierć miliona Euro grantu unijnego na rozwój turystyki rowerowej

Małe miasteczko na Winnicczyźnie wygrało ćwierć miliona Euro grantu unijnego na rozwój turystyki rowerowej

Źródło - 20minut.uaLipowiec to małe miasteczko, leżące na terenach dawnego województwa bracławskiego I RP (dziś obwód winnicki, Ukraina), z obydwu stron otoczone rzeką Sob. Miłośnikom Kresów kojarzy się przede wszystkim z dobrami znanego na całą Europę kasztelana krakowskiego ks. Janusza Ostrogskiego a także z bohaterską walką wojsk koronnych pod wodzą młodego Samuela Kalinowskiego z Kozakami Chmielnickiego, dopóki jego ojciec Marcin Kalinowski walczył w 1651 roku pod Winnicą z Iwanem Bohunem.

Dzisiejsi mieszkańcy Lipowca nie zapominają o czasach, kiedy ich przodkowie byli obywatelami ogromnego europejskiego państwa, rozdartego później przez Prusy i Rosję i już w płaszczyźnie kulturowej walczą o granty unijne, skierowane na rozwój swojego miasteczka i okolic.

Jednym z takich poważniejszych zwycięstw było się otrzymanie grantu Unii Europejskiej na rozwój turystyki rowerowej w ramach projektu „Wsparcie polityki rozwoju regionalnego Ukrainy”. Odpowiedni wniosek został złożony przez Radę Miasta Lipowiec oraz Lipowiecki Społeczny Fundusz Charytatywny. Ponad połowa z 235 tysięcy Euro przekazana zostanie na rekonstrukcję parku miejskiego, który ma zostać miejscem, specjalnie przystosowanym do rodzinnych wyjazdów rowerowych, reszta zostanie przeznaczona na remont podmiejskich szlaków rowerowych, rozwój infrastruktury, zakup rowerów oraz reklamę turystyki. Realizacja programu ma być zakończona za dwa lata. Koszty własne – to 15 tysięcy Euro od Rady Miasta oraz 15 tysięcy Euro od Rady Rejonowej, która również jest partnerem projektu.

Pod koniec lipca w Lipowcu odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej, która będzie koordynowała poszczególne etapy realizacji projektu. Dlaczego właśnie Lipowiec zwyciężył w podobnym przedsięwzięciu a nie na przykład miasto obwodowe Winnica? Na pewno decydującą okazała się determinacja miejscowych mieszkańców w sprawie rozwoju własnego miasteczka i uatrakcyjnienia go z punktu widzenia turysty. Poza tym w pobliżu Lipowca mieści się największy w Europie krater meteorytowy o średnicy 7 kilometrów, Pałac Zdziechowskich w Starej Pryłuce a także Pałac Grocholskich w Woronowicy.

– Liczymy, że najwięcej turystów odwiedzi nas na tak zwany „Turnus weekendowy” – opowiada zastępca burmistrza Lipowca Jurij Stanisławskij – jeden z miejscowych biznesmenów już zaczął budować hotel na brzegu malowniczej rzeki Snob, w pobliżu której znajduje się park, jaki w niedalekiej przyszłości przystosowany zostanie dla amatorów jazdy rowerowej.

Agencja turystyczna, wypożyczalnie rowerów, usługi przewodników, restauracje – to wszystko pomoże stworzyć nowe miejsca pracy, oraz zwiększy dochód Lipowca. Miejskie władze nawet obiecają ulgi podatkowe dla tych biznesmenów, którzy zainwestują w turystykę na Lipowiecczyźnie.

13 września 2015 roku w Lipowcu ma odbyć się festyn z udziałem licznych klubów miłośników jazdy rowerowej, poświęcony Dniu Miasta Lipowiec a na początek lata 2016 roku w Lipowcu zaplanowane jest świętowanie Krajowego Dnia Rowerzysty.

Mieszkańcy Podola coraz częściej inwestują w turystykę i uczą się korzystać z grantów specjalnych funduszy unijnych. Oby te pieniądze nie zostały po raz kolejny roztrwonione przez skorumpowanych ukraińskich urzędników i były bodźcem do zrozumienia tego, że najważniejsza jest własna inicjatywa i chęć polepszenia warunków życia we własnym miasteczku, obwodzie i państwie.

Na podstawie informacji vinnitsa.info

GK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code