Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » „Małanka” w d. Płoskirowie

„Małanka” w d. Płoskirowie

W obwodzie chmielnickim funkcjonuje 30 organizacji społecznych mniejszości narodowych. Wśród nich nie brakuje polskich stowarzyszeń, które bardzo aktywnie dołączają się do procesów politycznych i często grają „pierwsze skrzypce” w przemianach państwa ukraińskiego w porównaniu z innymi narodowościami.

13 stycznia w ramach imprezy „Podolska rodzina” przedstawiciele mniejszości narodowych z obwodu chmielnickiego spotkali się na świętowaniu “Małanki”, bardzo popularnego na Podolu zwyczaju kolędowania (szczodrowania), powitania „Starego Nowego Roku” według kalendarza juliańskiego, przebierania się w kolorowe stroje i chodzenia z „kozą” do sąsiadów.

W ramach „Podolskiej rodziny” była okazja do zaprezentowania własnej kultury i tradycji także polskiej mniejszości Centralnego Podola. Potomkowie Mazurów śpiewały (zespół „Rozmaryn”), częstowały publiczność pierogami i witali chrześcijan wschodniego obrządku z mijającymi Świętami Bożego Narodzenia.

W imprezie uczestniczyli także członkowie organizacji „Centrum Rosyjskie”, prezes której Ałła Sobczuk podkreśliła, że: „My nie niesiemy wrogości w naszej kulturze. Z czasem wszystkie wypróbowania miną. Czeka na nas spokojna i przyjazna przyszłość”.

Franciszek Miciński, zdjęcia: ye.ua, 14.01.16 r.

 


 

Młode członkinie Płoskirowskiego Związku Polaków Teresa Kroczak i Bożena Sawosko zostali nagrodzeni brawami publiczności oraz upominkami od KG RP w Winnicy