Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » „Mała Warszawa” przyjmowała Karmelitańskie Dni Młodzieży

„Mała Warszawa” przyjmowała Karmelitańskie Dni Młodzieży

20-23 sierpnia życie kościoła katolickiego w obwodzie żytomierskim najmocniej tętniło w Gwozdawie – niewielkiej miejscowości pomiędzy stolicą obwodu a Berdyczowem.

W tych dniach odbyły się tutaj I Karmelitańskie Dni Młodzieży (KDM) pod hasłem „Ty dałeś mi Ciało”.

Na patrona duchowego imprezy wybrano Świętą Teresę od Dzieciątka Jezus. W roku bieżącym świętujemy 500. rocznicę jej urodzin.

Do Gwozdawy przybyło 100 młodych gości z Charkowa, Łucka, Tarnopola, Kijowa, Korostyszewa, Chmielnika, Berdyczowa, Żytomierza i innych miejscowości. Uczestnicy KDM obejrzeli spektakl o świętej Teresie od Dzieciątka Jezus, wzięli udział w kilku ciekawych konferencjach, Mszach i Drodze Krzyżowej. Ostatnią zorganizowali goście z Łucka.

Karmelitańskie Dni Młodzieży w Gwozdawie nie obyły się bez warsztatów tematycznych. Uroczystość otwarcia i zakończenia KDM przeprowadzono w Sanktuarium Maryjnym w Berdyczowie.

Na pamiątkę o spotkaniu z Bogiem w Gwozdawie każdy uczestnik Dni Młodzieży otrzymał na pamiątkę gwóźdź z napisem I.H.S. (Iesus Hominum Salvator – Jezus zbawca ludzkości). Ten gwóźdź podkreślał mistyczną jedność Św. Teresy z Jezusem Chrystusem.

I Karmelitańskie Dni Młodzieży w Gwozdawie zostały organizowane przez o. Karmelitów, Siostry Karmelitanki i Terezjanki.

Mieszkańcy Gwozdawy i okolicznych wiosek do dziś nazywają tę miejscowość „Małą Warszawą”, przez to, że przed represjami bolszewickimi mieszkali tutaj w większości Polacy.

Leon Mały, 26.08.15 r.


{morfeo 945}

{youtube}{/youtube}