Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Lwy tułacze powróciły na Cmentarz Orląt we Lwowie

Lwy tułacze powróciły na Cmentarz Orląt we Lwowie

Zdjęcie: KGW ostatnim dniu wizyty prezydenta Polski Andrzeja Dudy dwa kamienne lwy, „strzegące” niegdyś wejścia do Pomnika Chwały na Cmentarzu Orląt Lwowskich powróciły na swoje miejsce, gdzie stały od 1934 roku do 1970.

Starania o powrót słynnych rzeźb czyniło Lwowskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi oraz Fundacja Dziedzictwa Kulturowego.

Ukraińcy dość neutralnie odreagowały na zniknięcie jednego z lwów przy trasie w lesie pomiędzy Lwowem a Winnikami i drugiego w dzielnicy Kulparków. Tych nielicznych niezadowolonych ma usatysfakcjonować wiadomość, że Polacy sfinansują wykonanie wiernych replik tych rzeź i umieszczą ich w miejscach, gdzie lwy stały od 1970 roku, kiedy sowieckie czołgi zdewastowały Cmentarz Orląt we Lwowie i ówczesne władze przenieśli rzeźby daleko od Cmentarza Orląt.

Wygląd przyszłej nekropolii został wyłoniony w 1921 roku dzięki architektowi Rudolfowi Indruchowi, który wygrał konkurs. W projekcie główne wejście mieli strzec dwa kamienne lwy, jeden z których miał na tarczy „Zawsze wierny”, a drugi – godło RP i podpis „Tobie Polsko”. Pomnik Chwały został odsłonięty w 1934 roku. Czołgi, którzy w 1970 roku na polecenie Kremla zmiażdżyli jedną  z najsłynniejszych polskich nekropollii, „oszczędziły” rzeźby lwów. Jak twierdzi prezes Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi Janusz Balicki, polscy konserwatorzy przywrócą byłą świetność lwom już w następnym roku. – To wspaniały prezent dla wszystkich lwowiaków we Lwowie i poza jego granicami – mówił.

Cmentarz Obrońców Lwowa z lat 1918-1920 stanowi oddzielną część cmentarza Łyczakowskiego. Leżą na nim prochy Polaków, walczących w Bitwie o Lwów w wojnie polsko-ukraińskiej oraz w wojnie polsko-bolszewickiej z 1 Konarmią Budionnego w 1920. Zniszczony przez komunistów cmentarz zaczęto odnawiać siłami firmy „Energopol” w 1989 roku. Ponowne otwarcie cmentarza odbyło się w 2005 roku z udziałem polskiego i ukraińskiego prezydentów. Nie zważając na rozbieżność poglądów w kwestiach historycznych, ukraińska strona pozwoliła na częściowe przywrócenie pierwotnego wyglądu Cmentarza Orląt.

Słowo Polskie, na podstawie informacji PAP, 23.12.15 r.

 

Transport rzeźby na Cmentarz Orląt. Źródło – www.dzieje.pl