Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Lwowianie pojechali do Krakowa uczyć się utylizacji odpadów

Lwowianie pojechali do Krakowa uczyć się utylizacji odpadów

W celu przejęcia polskiego doświadczenia w dziedzinie gospodarki odpadami do Krakowa wyruszyła delegacja z obwodu lwowskiego na czele z przewodniczącym Lwowskiej Administracji Obwodowej Olehom Syniutką. Głównym celem wyjazdu było zapoznanie się z działalnością ekologicznej spalarni odpadów w Krakowie, która jest w stanie przetworzyć 220 tysięcy ton śmieci rocznie.

Lwowianie spotkali się z zarządem Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów (tak brzmi nazwa tego przedsiębiorstwa), obejrzeli nowoczesny sprzęt i zapoznali się z technologią sortowania, utylizacji i spalania odpadów.

ZTPO funkcjonuje od grudnia 2015 roku i w dniu dzisiejszym jest głównym ogniwem realizacji systemu gospodarki odpadami w Krakowie. Jego budownictwo rozpoczęło się w listopadzie 2013 r., ogólna kwota inwestycji wyniosła prawie 800 milionów złotych.

W Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów stosowana jest nowoczesna technologia ich utylizacji. Pobocznym efektem spalania jest produkcja prądu elektrycznego i ciepła. Ciekawostką jest, iż 10 proc. produkowanej przez ZTPO elektryczności wykorzystują krakowskie tramwaje. Spalane są wyłącznie odpady nieprzydatne do wtórnej obróbki.

Igor Gałuszczak, Lwów, 23.03.17 r.