Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Lwowianie 2-3 czerwca żegnają się ze zmarłym kardynałem Lubomyrem Huzarem

Lwowianie 2-3 czerwca żegnają się ze zmarłym kardynałem Lubomyrem Huzarem

Fot.: https://censor.net.ua

2-3 czerwca we Lwowie i 4-5 czerwca w Kijowie odbywają się pożegnalne uroczystości zmarłego 31 maja wieloletniego zwierzchnika Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej Lubomyra Huzara.

Urodził się on w 1933 roku we Lwowie w czasach II RP. Wyemigrował do Austrii, a następnie do Stanów Zjednoczonych. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1958. Później przeniósł się do Rzymu, gdzie studiował na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim.

Po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości Huzar przeniósł się do Lwowa. W 1997 roku otrzymał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za pomoc, jakiej jego najbliższa rodzina udzielała Żydom ukrywającym się przed prześladowaniami hitlerowskimi podczas II wojny światowej.

Na Ukrainie Cerkiew Greckokatolicka ma ponad 5 milionów wyznawców. Ponadto kilka milionów mieszka na emigracji, a kilkadziesiąt tysięcy – w Polsce.
Lubomyr Huzar stał na czele Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w latach 2001-2011. Po odejściu na emeryturę duchowny pozostawał jednym z największych autorytetów moralnych współczesnej Ukrainy.

Wyrazy współczucia w związku ze śmiercią hierarchy przekazali prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oraz premier Wołodymyr Hrojsman, który napisał na Facebooku: „Do wieczności odszedł wielki, niezmiernie mądry i oddany Ukrainie człowiek”.

Lubomyr Huzar zostanie pochowany w Kijowie.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 03.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code