Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Lwów wykorzysta polskie doświadczenie w walce ze śmieciami

Lwów wykorzysta polskie doświadczenie w walce ze śmieciami

Przedstawiciele 10 polskich miast partnerskich Lwowa, dyrektorzy przedsiębiorstw komunalnych oraz kierownicy departamentów samorządów lokalnych zawitali do Lwowa, żeby wesprzeć władze tego miasta w rozwiązaniu problemu z odpadami, który nabiera cech katastrofy ekologicznej.

Polacy spotkali się z burmistrzem Lwowa Andrijem Sadowym, który opowiedział, jak wygląda sytuacja ze śmieciami w dniu dzisiejszym. Natomiast przedstawiciele polskich miast podkreślili, że najważniejszym działaniem w tej sytuacji jest stworzenie efektywnego systemu zarządzania śmieciami – ich sortowania, obróbki mechanicznej i ekologicznej i wykorzystania w celu alternatywnych źródeł energii.

– Doświadczenie polskich miast w tym kierunku jest dla nas bardzo ważne z punktu widzenia zachowaniowego rozumienia problemu – zaznaczył Sadowyj.

W przedostatnim tygodniu stycznia Lwowska RM zatwierdziła „śmieciową strategię” na lata 2017-2022. Do procesu zostaną dołączeni eksperci międzynarodowi, fachowcy z polskich miast partnerskich Lwowa. Władze Lwowa zadeklarowały dołączenie się do światowej inicjatywy „Zero waste”, zasadnicze aspekty której zostały podstawą strategii lwowskiej.

Główne założenie – to przejście od zarządzania odpadami do zarządzania zasobami, co w dłuższej perspektywie doprowadzi do rozwoju społecznego i gospodarczego.

Priorytetowymi staną się działania, skierowane na zmniejszenie ilości odpadów, segregowanie śmieci i wykorzystanie wtórne. Lwów ma szanse stać się pierwszym miastem na Ukrainie, które dołączy do wspólnoty najbardziej progresywnych w tym sensie miast w Europie.

Igor Gałuszczak, 30.01.17 r.