Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Lublin łączy studentów

Lublin łączy studentów

23 maja do Lublina zawitała grupa studentów-medyków z podolskiej Winnicy. – Zdecydowaliśmy odwiedzić Lublin, żeby lepiej poznać Polskę. Większość czasu spędziliśmy w Warszawie, ale cała nasza grupa wyraziła chęć odwiedzić jeszcze jedno polskie miasto z bardzo bogatą historią – opowiada studentka Winnickiego Uniwersytetu Medycznego Alina Moszenska.

Autorka tego tekstu też pochodzi z Winnicy i studiuje się na UMCS dziennikarstwo. Z chęcią zgłosiła się, żeby oprowadzić swoich rodaków po Lublinie. Nawiązanie z nimi kontaktu okazało się bardzo łatwe, szczególnie – z Rusłaną Charkowenko – liderką zespołu młodych medyków.

Spacer zaczął się z jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów Lublina – neogotyckiego Zamku Lubelskiego, który w trakcie II wojny światowej funkcjonował jako więzienie. Na jego terenie winniczanie mieli możliwość zobaczyć kaplicę Św.Trójcy, która jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce. Odwiedzili także Romański donżon, który jest częścią Muzeum Lubelskiego. Taras widokowy znajdujący na samej górze wieży, pozwala zobaczyć Lublin w całej jego okazałości.

Kolejnym punktem wycieczki był Rynek Starego Miasta. To miejsce szczególne. Założony na planie zbliżonym do kwadratu Rynek wytyczono po nadaniu Lublinowi miastu praw miejskich. Następnym przystankiem była Bazylika pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika i klasztor oo. Dominikanów. Nie została bez uwagi Brama KrakowskA, która kiedyś była głównym wjazdem do miasta i wchodziła w skład dawnych murów obronnych.

Cała nasza grupa jest bardzo wdzięczna jej za ciekawy spacer. Najbardziej zapamiętałam wchodzenie na wieżę lubelskiego zamku, z której otworzył się niewiarogodny krajobraz miasta. W kościele przypadkowo trafiliśmy na ślub. Emocje niesamowite, Lublin, zarówno, jak i Warszawa, na pewno pozostawią ślad w moim sercu – opowiada Alina Moszenska.

W Lublinie jest sporo miejsc do obserwowania i odpoczynku, jednak goście z Winnicy byli ograniczeni w czasie w związku ze świętem Uniwersytetu Warszawskiego, na które właśnie oni jechali.

Celem naszej podróży jest zdobycie informacji o polskich uczelniach medycznych, a także możliwości ukraińskich medyków odbywania praktyk i stażu w Polsce. Mam nadzieje wrócić tu na najbliższą praktykę – relacjonował student Dmytro Polec.

To był pierwszy wyjazd ukraińskich studentów-medyków do Polski w ramach polsko-ukraińskiego programu szkoleń i rozwoju.

Spodziewamy się, że studenci z Ukrainy będą mieli możliwość w ramach programu Erasmus+ często zwiedzać Polskę nie tylko na kilka dni ale także studiować na uczelniach medycznych w tym kraju – dodaje Ruslana Kharkowenko.

Dla młodych Ukraińców Polska jest szansą na na zdobycie europejskiego dyplomu, szerokich możliwości, poznania kultury sąsiada, a dla Polaków z Kresów – także szansa na powrót do kraju przodków.

Daria Yakymenko, 02.06.15 r.

 

{morfeo 865}

{youtube}{/youtube}