Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Lubelskie inspiracje polonistyczne

Lubelskie inspiracje polonistyczne

W dniach 9-29 lipca 2018 roku w Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie odbyły się kolejne warsztaty kwalifikacyjne dla nauczycieli szkół polonijnych (język polski, historia i kultura Polski). Oksana Lytvak, lektorka języka polskiego i członkini obwodowej organizacji społecznej „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu, miała możliwość w nich uczestniczyć.

Łącznie w kursie wzięło udział 60 osób z czterech krajów (Ukrainy, Białorusi, Rosji i Mołdawii). Program warsztatów łączył zajęcia dydaktyczne (wykłady, konwersatoria i konsultacje językowe i merytoryczne) oraz ciekawy program kulturalno-krajoznawczy (spotkanie przy ognisku w Wojciechowie, wieczorowe projekcje filmowe oraz imprezy kulturalne, wycieczki po Lublinie i poza Lublin (Kozłówka, Kazimierz Dolny, Zamość, Roztocze, Szczebrzeszyn), koncert Zespołu Tańca Ludowego UMCS, koncerty organowe).

Program dydaktyczny obejmował szeroki zakres wiedzy o języku polskim, o systemie certyfikacji języka polskiego, o historii i kulturze Polski, o drodze Polski do niepodległości, o polskiej literaturze, o organizacji szkoły i zarządzaniu ją, o pedagogice bliżej dziecka, o tworzeniu wspólnoty i czynnikach chroniących w pracy z uczniem etc.

Duży cykl programu, który dotyczył praktycznej nauki i metodyki nauczania języka polskiego, zawierał takie przedmioty: kultura języka polskiego, nauczanie fonetyki i poprawnej wymowy, metodyka pracy z tekstem kultury i tekstem literackim, wykorzystanie środków multimedialnych w dydaktyce, formy i sposoby organizacji zajęć pozaprogramowych dla dzieci i młodzieży, gry i zabawy w edukacji szkolnej.

Wspaniały program kulturalno-krajoznawczy połączył możliwość poznania polskiej historii i kultury z odpoczynkiem.

Zwiedzanie Zamku Lubelskiego i zabytkowej Kaplicy Trójcy Świętej, podróż do pałacu Zamoyskich w Kozłówce i miły spacer po średniowiecznym Kazimierzu Dolnym, oglądanie wyjątkowych Kamienic Przybyłów na jego Rynku, wyprawa do Zamościa i zwiedzanie budzących podziw kamienic ormiańskich… i mimowolne łzy na Majdanku – to tylko krótkie niezapomniane wspomnienia, każde z nich mogłoby być szczegółowe opisane, ale żadne słowa nie mogą wyrazić zachwytu i podniesienia.

Wyjątkową zaletą udziału w kursie jest pobyt w środowisku zaangażowanym językiem polskim. Miła atmosfera i wspólne zainteresowania, zawarte nowe znajomości i nawiązane relacje koleżeńskie będą służyły pomocą w dalszych działaniach polonijnych.

Po ukończeniu kursu wszyscy dzielili się wrażeniami i słuchaczka z Charkowa (Ukraina) Helena Rakowska podsumowała czas pobytu w Lublinie słowami Stefana Żeromskiego: „Nauka jest jak niezmierne morze… Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony. Kiedyś poznasz, jaka to jest rozkosz. Ucz się tylko, co jest sił w tobie, żeby jej zakosztować.” Właśnie tak chciałabym określić ten czas, który na zawsze zostanie w sercu i duszy pod skrótem CJKP UMCS! Tylu świetnych pomysłów, wiedzy i ludzi, inspirowanych językiem polskim oraz kulturą i historią, nigdy nie widziałam w takim krótkim okresie czasu, ilu zobaczyłam tutaj! Serdecznie dziękuję Organizatorom i wykładowcom UMCS i mam nadzieję na kolejne spotkanie w przyszłym roku!”

Można tysiąc razy opowiadać o warsztatach kwalifikacyjnych dla nauczycieli szkół polonijnych w CJKP UMCS, ale lepiej jeden raz doświadczyć osobiście! Serdecznie dziękuję wszystkim Organizatorom i każdemu, kto przyczynił się do ich organizacji.

Projekt został współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach konkursu na realizację zadania „Pomoc Polonii i Polakom za granicą” w roku 2018.

Oksana Lytvak, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 10.08.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code