Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Lotnisko w Żytomierzu odzyskało licencję

Lotnisko w Żytomierzu odzyskało licencję

Źródło: InternetPaństwowa Służba Lotnicza po czterech latach potwierdziła na mocy specjalnej licencji gotowość lotniska „Żytomierz Smokowka” do przyjmowania samolotów o ograniczonej  masie.

Nowym właścicielem lotniska w Żytomierzu jest ukraiński lowcoster YanAir, kojarzony z obywatelem Federacji Rosyjskiej Aleksiejem Janczukiem.

Rosjanin planuje wykorzystywać swój nabytek, jako bazę serwisową dla samolotów YanAir, które latają z kijowskiego lotniska Żulany. Niestety przez krótki pas startowy (1,6 km) żytomierskie lotnisko nie jest w stanie przyjmować Boeingi i Airbusy. Żeby mieć taką możliwość, trzeba zainwestować w wydłużenie pasa startowego do 2,5 km.

Władze miasta Żytomierz oczekują, że nowy właściciel żytomierskiego lotniska zatrudni kilkaset żytomierzan do obsługi swojego obiektu oraz będzie sprawnie płacił podatki do budżetu miasta.

Media podają, że w 2011 roku sąd w Zjednoczonych Emiratach Arabskich skazał Aleksieja Janczuka oraz jego partnera Petra Iwanyka na karę śmierci za domniemane zabójstwo ich partnera z Czelabińska Ewgenija Chaprowa. Mieszkającego na stałe w Niemczech Janczuka w Niemczech, nawet w pewnym czasie zatrzymała policja, ale wypuściła na wolność, dowiedziawszy się, że został skazany przez sąd szariacki, nie uznawany przez kraje Europy.

Słowo Polskie, 04.01.15 r.

 

Źródło: google.maps

Źródło: pravda.com.ua