Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Londyn i Kijów będą wspólnie budować okręty wojenne

Londyn i Kijów będą wspólnie budować okręty wojenne

21 czerwca na pokładzie niszczyciela HMS Defender przedstawiciele władz w Londynie i Kijowie podpisali memorandum o wspólnej budowie okrętów wojennych dla sił morskich Ukrainy.

Brytyjczycy mają także pomóc Ukraińcom w budowie dwóch baz morskich. Dokument podpisano w Odessie, na pokładzie brytyjskiego niszczyciela rakietowego HMS Defender. Stronę brytyjską reprezentował Jeremy Quin, podsekretarz stanu w resorcie obrony, ukraińską – zastępca ministra obrony Ołeksandr Myroniuk.

Memorandum zostało podpisane w ramach porozumienia o współpracy politycznej, wolnym handlu i partnerstwie strategicznym zawartym między obydwoma państwami w październiku 2020 roku w Londynie, w czasie wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jednym z efektów tej umowy jest pożyczka w wysokości 1,25 mld funtów, którą Ukraina otrzymała od Brytyjczyków na rozwój sił zbrojnych, w szczególności marynarki wojennej.

Słowo Polskie za: TVN24, 29 czerwca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code