Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Listy do redakcji. Z paczkami od rodaków z Polski do Polaków z Tiażyłowa

Listy do redakcji. Z paczkami od rodaków z Polski do Polaków z Tiażyłowa

– Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! – mówiliśmy wchodząc do domów polskich rodzin w winnickiej dzielnicy Tiażyłów. W każdym mieszkaniu czy budynku gospodarze, przeważnie w podeszłym wieku, odpowiadali piękną polszczyzną: Na wieki wieków. Amen!

Paczki od senatora RP Stanisława Gogacza i Fundacji PZU przy zaangażowaniu pracowników Konsulatu Generalnego RP w Winnicy i polskich organizacji, działających na Ukrainie, wciąż znajdują najbardziej potrzebujących Polaków na Podolu. Członkowie Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” odwiedzili Polaków, mieszkających w najbardziej wysuniętej na wschód dzielnicy miasta Winnicy – Tiażyłowie. Kiedyś tu istniało osiedla, zamieszkałe przeważnie przez Polaków, przybyłych na zawołanie polskich króli by kolonizować bezludną i żyzną podolską ziemię. Teraz na Tiażyłowie istnieje Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, są ulice Jana Pawła II, ks. Marcelego Wysokińskiego i Józefa Konrada Korzeniowskiego, a każde trzecie nazwisko tutaj mieszkających zdradza, że ich przodkowie przybyli gdzieś z Mazowsza lub innych regionów I RP.

Starsi panie i panowie, po odebraniu paczki ze słodyczami, książkami i innymi potrzebnymi rzeczami, opowiadali drżącym głosem jak jeździli na początku lat 90. na pierwszą pielgrzymkę do Częstochowy na spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II razem z ks. Jarkiem Giżyckim, z mocną wiarą i nadzieją w Jezusie, choć sytuacja finansowa wówczas była bardzo trudna. Wiele osób opowiadały o swoim życiu, o odrodzeniu kościoła w Winnicy, ponieważ w dużej mierze właśnie dzięki Kościołowi katolickiemu zachowali polskość w swoich sercach.

Wszyscy obdarowani w ramach akcji „Polacy – Rodakom” dziękowali serdecznie za pamięć o nich, za paczki świąteczne, za dobro i ciepło, które im przekazywaliśmy wraz z darami. – Czym możemy się odwdzięczyć? – pytali niejednokrotnie. – Tylko modlitwą w intencji dobroczyńców – odpowiadaliśmy…

Lista Polaków, do których trafiły paczki na Tiażyłowie:

Siczkoriz Józefa c. Jana – 75 lat
Krawczuk Marcelina c. Jana – 70 lat
Szachniuk  Anastasija c. Grzegorza – 82 lata
Bielecka Dioniza c. Feliksa – 84 lata
Gorbenko Juliana c. Feliksa – 80 lat
Perszakowa Stanisława  c. Józefa – 86 lat
Nawrocka Nina c. Mikołaja – 71 lat
Wierbicka Walentyna  c. Józefa  – 74 lata
Kolesnyk Switlana c. Anatola – wielodzietna rodzina

Aleksy Mazur, CRiP „Polonia”, 13.02.17 r.