Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Listy do redakcji. Warszawo ma

Listy do redakcji. Warszawo ma

W ostatniej dekadzie lipca przebywałam w Warszawie z grupą młodzieży z Szarogrodu. Zostaliśmy zaproszeni przez Fundację „Wolność i Demokracja” w ramach projektu „Wyjazd Edukacyjny Dzieci i Młodzieży Polskiego Pochodzenia ze Wschodu do Polski – Warszawskie Lato z Polską ”. Był to pierwszy taki wyjazd młodzieży z rejonu szarogrodzkiego do kraju przodków.

Przywieźliśmy wiele przyjemnych i niezapomnianych wrażeń z Warszawy i z Polski. Wypoczynek zorganizowany został na bardzo wysokim poziomie. Mieszkaliśmy w komfortowych warunkach, mieliśmy zapewnione bardzo dobre wyżywienie. Program pobytu był bardzo atrakcyjny. Podczas różnorodnych zajęć: wycieczek, warsztatów, seansów filmowych bogaciliśmy swoją wiedzę o Polsce, poznawaliśmy jej historię i kulturę, doskonaliliśmy znajomość języka polskiego.

Poznaliśmy Warszawę dawną i współczesną. Zwiedziliśmy dawne siedziby królów polskich: Zamek Królewski, Wilanów i Łazienki. Byliśmy na Stadionie Narodowym, w Centrum Nauki Kopernik i bardzo nowoczesnym Muzeum Powstania Warszawskiego. Nauka języka polskiego prowadzona metodami gier i zabaw była bardzo ciekawa. Wszystkie warsztaty i zajęcia były bardzo interesujące. Nikt się nie nudził. Wielokrotnie będziemy wspominać wizytę w Sejmie i wycieczkę do Żelazowej Woli. Organizatorzy zadbali też o typowo rekreacyjne punkty programu. Chodziliśmy do kina, na basen, na kręgle i do warszawskiego Zoo. Było też spotkanie przy grillu i wieczór w Multimedialnym Parku Fontann.

Jak zwiedzać Warszawę to tylko z panem Dominikiem Szczęsnym-Kostanieckim. Opowiadał tak ciekawie, jakby sam przeżył wszystko to, co działo się w historii Polski.

Chcemy serdecznie podziękować Fundacji WiD za zaproszenie, MEN za sfinansowanie projektu, a wszystkim opiekunom i organizatorom za bogaty i interesujący program pobytu w naszej drugiej Ojczyźnie. Zabraliśmy ze sobą same wspaniałe przeżycia i ogromną wiedzę o kraju przodków i bohaterskiej walce zbrojnej Polaków o wolność i niepodległość.

Życzę wszystkim, aby mogli zobaczyć Polskę taką piękną i kolorową, jaką pokazali ją nam nasi rodacy z WiD.

Wita Pryjmak, 11.08.15 r.


{morfeo 931}

{youtube}{/youtube}