Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Listy do redakcji. Szkoła Śpiewu Liturgicznego w Zariczanach

Listy do redakcji. Szkoła Śpiewu Liturgicznego w Zariczanach

W dniach 17-19 lutego w podwarszawskich Zariczanach w wypoczynkowym ośrodku „Nadzieja” charytatywnej misji „Karitas-Spes” odbyła się Szkoła Śpiewu Liturgicznego z udziałem znanych polskich kompozytorów Pawła Bembeneka i Huberta Kowalskiego.

„Pomysł zorganizowania Szkoły Śpiewu Liturgicznego powstał pod czas spotkania w ubiegłym roku w Chmielnickim. A konkretnie, to siostry Olena Melnycka ze Zgromadzenia Sług Jezusa i Olena Gongało ze Zgromadzenia Niepokalanego Serca Maryi Panny zaproponowali zorganizować coś podobnego w naszej Diecezji kijowsko-żytomierskiej” – mówił podczas spotkania z uczestnikami warsztatów ks. Waldemar Pawelec.

Jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem na temat przeprowadzenia takiej szkoły, miejsca w budynku rekolekcyjnym w Zariczanach były na połowę już zarezerwowane. Ogólnie udział w tym spotkaniu wzięło 145 osób z różnych miejscowości Ukrainy: Żytomierza, Dowbysza, Odessy, Lwowa, Zakarpacia, Kamieńca-Podolskiego.

Wsparcie finansowe uzyskano dzięki udziałowi w różnych projektach. Bardzo dopomógł w tej sprawie administrator Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej biskup Witali Skomarowski.

W czasie Szkoły śpiewu liturgicznego wszyscy uczestnicy mieli możliwość wspólnie zaśpiewać nowy hymn poświęcony Maryi. Autorką słów jest siostra Ludmiła Saganiwska ze Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca NMP. „Na stworzenie słów do tej pieśni zainspirowała mnie Matka Święta. I nic dziwnego w tym nie ma, bowiem jestem córką Zgromadzenia Maryi” – mówi siostra. Muzykę napisał Witali Koznodzij. „Sama idea powstania hymnu dla mnie bardzo spodobała się, a także wiersze siostry” – powiedział kompozytor.

Hubert Kowalski, polski dyrygent, kompozytor, producent muzyczny, śpiewak i kontrabasista związany ze środowiskiem muzycznym przy krakowskim klasztorze Ojców Dominikanów.
Studiował dyrygenturę chóralną na Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami, np. Marcinem i Lidią Pospieszalskimi, Joachimem Mencelem, Piotrem Baronem, Mieczysławem Szcześniakiem, Andrzejem Cudzichem.

Od 1993 roku współtworzy zespół Deus Meus, wykonujący współczesne gatunki muzyki rozrywkowej.

Paweł Bębenek, polski śpiewak, kompozytor, dyrygent, związany ze środowiskiem muzycznym przy krakowskim klasztorze Ojców Dominikanów.

Z muzyką liturgiczną Bębenek zetknął się w 1990, początkowo jako chórzysta. W 1993 rozpoczął pracę z zespołem muzyki dawnej „Bractwo Lutni” z Dworu na Wysokiej, z którym występował podczas wielu koncertów i festiwali w kraju i za granicą.

Zajmuje się muzyczną tradycją kościoła, jest autorem wielu kompozycji i aranżacji dawnych pieśni kościelnych. W maju 2004 Edycja Świętego Pawła wydała jego pierwszą autorską płytę „Dzięki Ci Panie”, „Msza o Miłosierdziu”.

„Nam jest potrzebna formacja liturgiczno-muzyczna oraz formacja duchowa. W Ukrainie cały czas jest deficyt na takie spotkania. Pozytywnych opinie było tak dużo, że my zobaczyliśmy potrzebę organizacji takich spotkań częściej i dla większej ilości ludzi” – podsumował warsztaty w Zariczanach ks. Waldemar Pawelec.

Walentyna Jusupowa. Zdjęcia: www.kmc.in.ua, 25.02.17 r.