Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Listy do redakcji. Sprzątamy sami polskie cmentarze

Listy do redakcji. Sprzątamy sami polskie cmentarze

W lipcu bieżącego 2016 roku nasza młodzież, uczniowie Sławuckiej Sobotnio-Niedzielnej Szkoły, oraz wszyscy inni Polacy, mieszkający w tym miasteczku, bardzo oczekiwali na przyjazd rówieśników z Polski w ramach projektu „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Niestety, transport z Polski z do Sławuty z pewnych powodów nie wyjechał. Sławuckie dzieciaki bardzo się zasmuciły. Ale czasem coś od nas na pewno nie zależy. Powinniśmy pielęgnować zabytki naszej historii nie tylko korzystając z uprzejmości naszych rodaków, lecz powinniśmy także sami się troszczyć o polskie niekropolie i inne ślady polskiego dziedzictwa na Ukrainie.

Członkowie ZPU w Sławucie podjęli wspólną decyzję, o tym, żeby miejscowa młodzież polskiego pochodzenia dołączyła się do akcji sprzątania polkiego cmentarza w naszym mieście. Nie patrząc na to, że jest lato, czas wakacji i panujący wówczas upał, młodzież licznie przybyła na cmentarz, znajdujący się w centrum miasteczka i zabrała się za robotę. Czasami ta praca przerastała możliwości młodych Polaków ale nikt nie mówił że jest ciężko i nie narzekał.

W imieniu miejscowego Oddziału    Związku Polaków chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, kto przyszedł na polską nekropolię, pracował, kto zainicjiwał takie sprzątanie. Tylko od nas zależy, czy zachowamy naszą polskość, naszą wspólną historię i tak ważne dla nas zabytki, jakich pozostaje co raz mniej.

Larysa Cybula, 16.08.16 r.

 

Sławucki polski cmentarz niedawno uzyskał status zabytku kultury