Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Listy do redakcji. Sprzątamy razem!

Listy do redakcji. Sprzątamy razem!

Sławuta, to miasto w którym polski duch trwa w sercach tutejszych Polaków od pokoleń. 9 lipca do naszego miasta po raz kolejny przyjechali wolontariusze z Wrocławia w ramach projektu  ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Goście zamieszkali w akademiku miejscowego liceum. W ciągu dziewięciu następnych dni grupa młodzieży pracowała nad odnawianiem mogił oraz napisów na zabytkowym polskim cmentarzu. Swoją pracą przywracali z niepamięci imiona pochowanych na tym cmentarzy naszych przodków, odkrywając nowe możliwości dla poznania swego rodowodu.

Najaktywniej przyłożyli się do pracy: Marcin Kosz – student historii  z Wrocławia, uczennicy 3 klasy gimnazjum Natalia Pawlarczyk z Raszówki i Paulina Kochman z miejscowości Szklary Górne (okolice  Lubina),  archeolog – pani Patrycja Godlewska, a także opiekun grupy polskiej młodzieży,  pan Adam Wroński, który po raz drugi przyjeżdża do Sławuty.

W starych, poprzewracanych pomnikach i kamieniach nagrobnych na sławuckim cmentarzu zachowała się historia naszego narodu. Nie pozwólmy, by czas zatarł ślady polskości na Wołyniu i całej Ukrainie. To nasz obowiązek i odpowiedzialność.

Ludmiła Waśkiewicz,  Studentka III roku KULu, 29.07.15 r.


{morfeo 915}

{youtube}{/youtube}