Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Listy do redakcji. Spotkanie ze Świętym Mikołajem w Świetlicy Polskiej

Listy do redakcji. Spotkanie ze Świętym Mikołajem w Świetlicy Polskiej

Na już tradycyjne spotkanie mikołajkowe młodsze dzieci ze szkoły sobotniej przy Stowarzyszeniu „Świetlica Polska” przygotowali  bardzo ciekawy program. Specjalnie przed przyjściem długo oczekiwanego gościa nauczyli się recytować wiersze z patriotyczną nuta.

W roku 2015 Święty Mikołaj nie przyniósł w Winnicy śniegu ale przygotował świąteczne prezenty od Konsulatu RP, w czym mu chętnie pomogli pracownicy tej placówki. Jeden z konsulów – Mikołaj Cholewicz dołączył się do gościa z białą brodą i razem z nim chętnie witał dzieci. Młode nauczycielki Wiktoria Białoszycka i Żanna Loretta Białoszycka starannie przygotowały młodzież do udziału w świątecznej akademii. W tym roku Święty Mikołaj obdarzył prezentem także jedną z nich – Wiktorię – po raz pierwszy Polka z Ukrainy zdobyła I miejsce w Finale XXIV Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy „Kresy” w Białymstoku. W tegorocznych finałach “Kresów” w Białymstoku wzięło udział 30 recytatorów (w kategorii wiekowej powyżej 16 lat), laureatów tego konkursu w eliminacjach, które odbyły się w 11 krajach Europy: na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, w Rosji, Czechach, Rumunii, Bułgarii, Mołdawii, Kazachstanie i Gruzji.

Co roku w grudniu w Białymstoku na tygodniowych warsztatach artystycznych i finale konkursu spotykają się najlepsi. Konkurs jest organizowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” we współpracy z Białostockim Teatrem Lalek. Wiktoria Białoszycka wywalczyła  tę nagrodę w trudnym  recytatorskim turnieju i zaprezentowała wspaniałą polszczyznę. Teraz swoją wiedzę językową przekazuje małym dzieciom.

Monika Białoszycka, Stowarzyszenie „Świetlica Polska”, 27.12.15 r.