Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Listy do redakcji. Senator w Sławucie

Listy do redakcji. Senator w Sławucie

Senator Stanisław Gogacz (od lewej), ks. Jan Szańca, Maria KowalczukDo Sławuty na czele delegacji razem z konsulem RP w Winnicy Krzysztofem Rosińskim zawitał senator Stanisław Gogacz.

To już 15. z kolei akcja pomocy „Rodacy-Rodakom”  podczas której na Ukrainę i Białoruś ruszyły tysiące paczek z żywnością i innymi rzeczami, każda z z nich o wadze od 15 do 20 kg.

Podczas spotkania w kaplicy Matki Boski Szkaplerznej pan senator Stanisław Gogacz porozmawiał z miejscowymi Polakami, którzy dziękowali mu za pomoc, za dary, zbierane przez zarówno polską młodzież, jak i organizacji oraz instytucje.

Ludzie opowiadali o swoim życiu, dzieląc się problemami, które w Sławucie hamują rozwój polskiej kultury i języka. Młodziutka Opanasiuk Karolina opowiedziała w języku polskim wiersz o dwóch matkach, dwóch ojczyznach Polsce (historycznej) i Ukrainie (obecnej), które żyją w sercu każdego miejscowego Polaka.

Państwo polskie z roku na rok opiekuje się Polakami na Kresach, jednak często ich oczekiwania są wyższe niż możliwości Macierzy. Prezes Sławuckiego Związku Polaków Maria Kowalczuk przywitała wysokich gości i prezentowała im film DVD o upamiętnieniu bohaterów Powstania Styczniowego, którzy zginęli w  lesie mińkowieckim niedaleko Sławuty. Senatorowi Gogaczowi towarzyszyła TVP Polonia.

Pamiętanie o swojej narodowej przynależności – to święty obowiązek każdego człowieka. Nie można być dobrym obywatelem, nie szanując swojego pochodzenia i swoich przodków.

Igor Panasenko, K.B.,  21.01.16 r.