Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Listy do redakcji. Rodacy-Polakom w podziękowaniu

Listy do redakcji. Rodacy-Polakom w podziękowaniu

Po 15. już akcji „POLACY-RODAKOM”, zorganizowanej przez Senatora RP Stanisława Gogacza przy wsparciu osób prywatnych, polskich przedsiębiorstw, dzieci i uczniów, na adres redakcji Słowa Polskiego zaczynają przychodzić listy z podziękowaniami od wielodzietnych rodzin polskiego pochodzenia, osób chorych w podeszłym wieku z różnych zakątków Podola.

Wszystkie paczki były „zaopatrzone” w listy od Pana Senatora, niektóre mieścili także słowa otuchy od polskich szkół i przedszkoli na terenie Lubelszczyzny. Na jeden z takich listów (tekst poniżej) odpowiedziała wielodzietna rodzina z Winnicy:

Szanowni Państwo, Kochane Dzieci, Drodzy Rodacy!

Z okazji świąt Bożego Narodzenia, jako społeczność Przedszkola Miejskiego Nr 7 Szczęśliwa Siódemka w Łukowie (woj. lubelskie) pragniemy serdecznie Was pozdrowić, przełamać opłatkiem i przesłać najserdeczniejsze tyczenia zdrowia, a przede wszystkim spokoju i wytrwałości w tym tak trudnym czasie. Niech Boża Dziecina, która zawitała do naszych domów obdarzy Was wiarą i nadzieją na lepszą przyszłość, a także miłością, która będzie Was wspierać w przeżywaniu każdego trudnego dnia Mamy nadzieję, ze Nowy 2015 Rok przyniesie pokój i wolność wszystkim, którzy jej pragną.
Zapewniamy was o naszej pamięci, staramy się przekazywać najmłodszym dzieciom wartości ważne dla każdego Polaka – miłość do ojczyzny, poszanowanie wolności, a także umiejętność dzielenia się z potrzebującymi. Nasze przedszkolaki zapoznawane są z ważnymi wydarzeniami historii Polski, wspólnie przeżywamy święto Niepodległości 11 listopada, święto Konstytucji 3- go Maja, a także kolejne rocznice Katastrofy Smoleńskiej. Ważną postacią dla naszej społeczności jest Święty Jan Paweł II – największy z rodu Polaków, którego opiece polecamy Was w naszych modlitwach.
Mamy nadzieję, że ten skromny dar, jaki Wam przekazujemy, jest symbolem naszej pamięci o Was – Drogich Rodakach mieszkających poza granicami Polski i połączy nas nicią wzajemnego szacunku. Szczęść Boże!

 

Szanowni Państwo, dzieci i pracownicy Przedszkola nr 7 w Łukowie, drogi Panie Senatorze Stanisław Gogacz!

My – Wacław, Irena, Taras, Maksym i Michał Siwajewy z Winnicy jesteśmy pod wielkim wrażeniem od Waszego listu. Chcemy serdecznie podziękować za słowa wsparcia w tym naprawdę trudnym dla nas okresie.
Świadomość tego, że na historycznej Ojczyźnie pamiętają o nas, Polakach z Kresów, którzy nie z własnej woli okazali się poza granicami ukochanej Polski, jest dla nas bardzo ważna! Dzięki Wam jeszcze mocniej czujemy się kropelką w morzu dumnego polskiego narodu. Nie boimy się nazywać polskimi patriotami.
Mieszkając na Ukrainie, modlimy się o Boże Błogosławieństwo dla Polski, z okruszek składamy tradycje, przechowane w naszych rodzinach, dzięki dziadkom i babciom, opiekujemy się mogiłami przodków. Teraz bronimy naszą wolność, tak samo, jak robili to Polacy podczas Styczniowego i Listopadowego powstań, Bitwy Warszawskiej oraz innych zrywów niepodległościowych, na które bogata jest historia Kresów.
Jeszcze raz dziękujemy za wsparcie oraz wspaniałe paczki. Życzymy spokojnego Nowego 2015 Roku i wesołych ferii w gronie rodzinnym!

Słowo Polskie, 07.01.15 r.

Rodzina Siwajewych z Winnicy