Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Listy do redakcji. Polska jakość nauczania dla szkół na Ukrainie

Listy do redakcji. Polska jakość nauczania dla szkół na Ukrainie

Nowe, dobrze wyposażone klasy języka polskiego oraz podróż edukacyjna do Warszawy dla najlepszych uczniów – taką nagrodę zdobyły pięć szkół, które zwyciężyły w projekcie „Alfabet polskiej klasy”. Konkurs poświęcono rocznicy stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, która będzie obchodzona w 2018 roku.

Na pierwszym etapie konkursu jego uczestnicy przysyłali rysunki o tematyce niepodległościowej. Oprócz tego autorzy powinni byli przedstawić swoją wizję projektu polskiej klasy. Najlepsze propozycje już są realizowane w szkołach Winnicy, Żytomierza, Irpienia, Nowograda Wołyńskiego oraz Kijowa.

Realizacja projektu klas języka polskiego w szkołach zwycięzców stała się możliwą dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski i Fundacji „Wolność i Demokracja”. Przedstawiciele tej organizacji oceniali projekty klas i rysunki. Członkom Jury było trudno wybrać najlepszych, dlatego że każda praca miała wysoką wartość artystyczną. Ale jako zwycięzców wybrano autorów tych prac, które miały głęboki sens i kreatywność.

– Nasz rysunek nazywa się >>Szukając wolności, odnależliśmy Polskę<< – opowiada Ludmiła Wołkowska, nauczycielka winnickiej szkoły nr 4. Na nim możemy zobaczyć mocno związany biało-czerwony węzeł. On symbolizuje jedność Polaków w walce o swoją niepodległość. Autorem tej pracy jest uczeń 8 klasy Paweł Formaniuk. On także wymyślił projekt naszej sali i pomalował jej ściany wspólnie ze swoimi kolegami. Trudno uwierzyć, że jeszcze trzy miesiące temu ten pokój był starą komorą, gdzie leżały niepotrzebne rzeczy. Ale dziś tutaj już odbywają się zajęcia. Dzieci są bardzo szczęśliwe, że teraz mogą uczyć się języka polskiego w specjalnie dostosowanym dla tego celu pomieszczeniu.

Jednak na nowych klasach przyjemności się nie skończyły. Poza tym najbardziej aktywni uczniowie z pięciu szkół pojechali w podróż edukacyjną do Warszawy, która trwała od 24 do 27 listopada. W ciągu tych dni, 50 dzieci miały świetną możliwość poznać przeszłość i współczesność Polski, zwiedzając najważniejsze i najciekawsze miejsca w stolicy Polski. Na przykład, wycieczki po Zamku Królewskim i Pałacu w Wilanowie pomogły uczniom przeżyć razem z narodem polskim najważniejsze wydarzenia z jego historii. Wizyta do Centrum Kopernika pokazała najwybitniejsze osiągnięcia polskich i światowych badaczy. Ale był w harmonogramie czas i dla rozrywki. Bowling, kino i warszawskie ZOO podarowali podróżnikom wielu pozytywnych wrażeń.

Najbardziej ciekawym wydarzeniem dla wszystkich był dzień, spędzony w jednej z warszawskich szkół. Dzieci z Ukrainy mogły zobaczyć na własne oczy osobliwości programu edukacyjnego w Polsce i pójść na lekcji razem z uczniami polskiej szkoły.

– Byłam bardzo zdziwiona, że w szkole panuje taka niewymuszona atmosfera. Na Ukrainie uczniowie w szkole nie czują się tak swobodnie. Oprócz tego, w Polsce klasy są lepiej wyposażone i dostosowane do każdej dyscypliny. Na przykład, w sale biologicznej zobaczyłam kolekcję zakonserwowanych w spirytusie owadów i makiety komórek organizmów. Bardzo mi się to spodobało – podzieliła się z nami swoimi wspomnieniami uczennica żytomierskiej szkoły nr 23 Wiktoria Berkuta.

Podsumowując, podróż była naprawdę wspaniałą. Dzieci poznały wiele nowego i jeszcze bardziej zainteresowali się językiem i kulturą Polski.

Iwan Kisłoszczuk, 10.12.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code