Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Listy do redakcji. Polacy z Kamieńca nie zapominają o wielkanocnych tradycjach przodków

Listy do redakcji. Polacy z Kamieńca nie zapominają o wielkanocnych tradycjach przodków

 Dziecięcy Zespół Artystyczny „Kwiat na kamieniu”, przedstawienie „Wielkanocne Zwyczaje” – kierownicy S. Nagórniak, T. FortunaRzeczywiście, jest takie święto… to Święto Zmartwychwstania Chrystusa! Zawsze czekamy na nie ze szczególną radością w sercu, z nadzieją na lepsze i z wiarą. Życie zwyciężyło śmierć – to największy dowód na to, że Jezus czeka na każdego z nas, że On jest życiem i zbawieniem ludzkości.

Od dawna do Wielkanocy  przygotowywano się już wcześniej, włączając do tego dzieci, jakie pomagały babciom i mamom dekorować babki wielkanocne, robić pisanki, a przede wszystkim – szykować koszyk na poświęcenie pokarmów.

Polacy mieszkający w Kamieńcu Podolskim co roku ze swoimi rodzinami świętują Wielkanoc – i to rzeczywiście jest bardzo ważne dla tych, którzy mają polskie korzenie, znają i szanują swoją historię, a zwłaszcza są wierni tradycji, jaka była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jest to dobra okazja, aby spotkać się z przyjaciółmi, rodziną, znajomymi, żeby podzielić się jajkiem,  złożyć  piękne życzenia i zaśpiewać razem wesołe Alleluja!

Również w tym roku członkowie Polskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego im. J. Rolle tradycyjnie podzielili się wielkanocnym jajkiem w sali bankietowej „Mrija (marzenie) kozaka”.

6 kwietnia 2015 roku po Mszy świętej w kościele duża polska rodzina zebrała się, żeby uczcić tak wielkie i duchowe Święto. Wśród obecnych byli: bp Leon Dubrawski – biskup ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej, ks. Roman Twaróg – proboszcz rzymskokatolickiej katedralnej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, o. Alojzy, paulin – proboszcz parafii Św. Mikołaja, P. Stanisław Nagórniak – wiceprezes Towarzystwa oraz jego członkowie. Po przywitaniu „Pan Jezus zmartwychwstał”, jakie wypłynęło z ust bpa Leona Dubrawskiego wieczór rozpoczął Dziecięcy Zespół Artystyczny „Kwiat na kamieniu”, który działa przy Towarzystwie.

Dzieci pokazały przedstawienie „Wielkanocne Zwyczaje”, w jakim zobrazowały specyfikę świętowania Wielkanocy w Polsce i jak dawniej czcili ten dzień nasi przodkowie. Słychać było wiersze, śpiewano pieśni, dzieci bawiły się i oblewały wodą oraz dzieliły się jajkiem. Mali artyści bardzo dobrze weszli w swoje role i publiczność z przyjemnością patrzyła na leśną polanę, gdzie zbierały się wielkanocne zające, kurczęta, leżały pisanki. Po przedstawieniu oraz poświęceniu wielkanocnych jajek członkowie Towarzystwa składali sobie wzajemnie szczere życzenia oraz śpiewali radosne pieśni o Zmartwychwstaniu Pańskim.

Są takie święta raz do roku,
Co budzą życie, budzą czas.
Wszystko rozkwita w słońca blasku
I wielka miłość rośnie w nas…

Polacy z Kamieńca Podolskiego z całego serca składają najserdeczniejsze życzenia z okazji Zmartwychwstania Chrystusa wszystkim mieszkańcom Ukrainy i Polski! Wierzmy, że wiara i miłość przezwycięży co trudne i przykre, że zapanuje pokój i zgoda między wszystkimi narodami. Wszelkiego dobra, Drodzy Przyjaciele!

Tatiana Fortuna, 17.04.15 r.

 

{morfeo 809}

{youtube}{/youtube}