Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Listy do redakcji. O Papieżu Polaku głośno także w Chmielnickim

Listy do redakcji. O Papieżu Polaku głośno także w Chmielnickim

Każdy Polak wie, że beatyfikacja Jana Pawła II odbyła się 1 maja 2011 roku w Watykanie.

Przed rocznicą śmierci Papierza oraz upamiętnienia jego beatyfikacji chcemy w szczególny sposób przypomnieć wszystkim o tych wydarzeniach. Dlatego w Centrum Języków Słowiańskich „Nasza Szkoła” postanowiliśmy zorganizować spotkanie z prezesem Obwodowego Związku Polaków Franciszkiem Micinskim oraz  byłym konsulem RP we Lwowie Jakubem Heroldem, którzy nam opowiedzieli o Papieżu z Wadowic, złożyć  kwiaty oraz znicze przy pomniku Jana Pawła II (w pobliżu kościoła Chrystusa Króla) oraz zaprezentować w dawnym Płoskirowie wszystkim chętnym film „Człowiek, który został Papieżem”.

To film fabularny w reżyserii Giacomo Battiato, wyprodukowany w 2006 roku, który rozpoczyna się od inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. Jasno i wyraziście opisuje działalność Karola Wojtyły, tragiczne wydarzenia związane z atakami na niego i co najtrudniejsze – jego choroba, śmierć… W tej produkcji nie brakuje wątków biograficznych. Świetna gra aktorów, a zwłaszcza głównego bohatera – wykonawcy roli Papieża – Piotra Adamczykа nie pozwala oderwać wzrok od ekranu.

Centrum Języków Słowiańskich już od roku gromadzi zainteresowanych polskim filmem na podobnych pokazach. Tym razem sala też była wypełniona widzami, wielu z nich jest z pochodzenia Polakami.

Natalia Jurczuk, 27.04.15 r., KZ

 

Pełna sala na przeglądzie filmu „Człowiek, który został Papieżem”

 

Jakub Herold (drugi po prawej) w siedzibie Chmielnickiego ZPU