Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Listy do redakcji. Niezwykłe Święto Niepodległości

Listy do redakcji. Niezwykłe Święto Niepodległości

W roku 2017 w trochę niezwykły sposób obchodziliśmy 99. Rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uroczystość przypadła akurat w sobotę, w dniu, w którym prowadzimy cotygodniowe zajęcia w naszej Szkole Sobotniej. Podjęto decyzję, że nie odwołujemy lekcji, ale również świętować będziemy w sposób nietypowy.

Dla większości naszych uczniów wychowanie patriotyczne jest bardzo ważne. Dlatego prowadziłyśmy lekcje wychowawcze, patriotyczne, poświęcone historii odzyskania przez Polaków niepodległości oraz historii w jaki sposób Polacy bronili jej  przez lata.

Sposób przeprowadzenia zajęcia dla dzieci w wieku młoszszym i średnim zaproponowała nauczycielka Pani Oksana Kocerbluk. Głównym motywem tych zajęć stały się  słowa wiersza Władysława Bełzy „Kto Ty jesteś? – Polak mały..”. Dzieci zapoznały się z informacją o niepodległości, opowiedziały o polskich symbolach narodowych. Później sprawdziły swoją wiedzę grając w gry planszowe. Trzeba było ułożyć godło Polski, w prawidłowej kolejności słowa hymnu narodowego, Mazurka Dąbrowskiego. Dzieciom bardzo spodobała się zabawa z pomocą gier. Nawet dzieci w średnim wieku z wielką chęcią układały godło, nie patrząc na to, że dla nich to   bardzo łatwe zadanie.

Lekcje dla starszych dzieci odbywały się w trochę inny sposób. Najpierw przedstawiono im informację historyczną, póżniej razem z nauczycielką młodzież obejrzała krótkie filmy edukacyjne o Niepodległości Polski. Następnie odbyła się gorąca i owocna dyskusja na tematy, przedstawione przez nauczycielkę, powiedz, jak rozumiesz te słowa: „Nie pytaj co Tobie da, lecz co ty możesz zrobić dla NIEJ; Jestem Polakiem i jestem z tego DUMNY; I na drugim końcu świata będę dumny z pochodzenia”.

Trzeba zauważyć, że uczniowie przedstawiali bardzo dobre pomysły w  odpowiedzi na podane tematy. W podsumowaniu możemy powiedzieć, że uczestniczenie w obchodach Święta Niepodległości w taki  sposób to  upamiętnienie przez nas tych wszystkich, dzięki którym mamy dzisiaj wolną Polskę, dzięki którym przetrwał język, kultura i tradycji.

Larysa Cybula, Związek Polaków Oddział w Sławucie, zdjęcia Larysa Cybula, Oksana Kocerbluk, 16.11.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code