Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Listy do redakcji. Niepowtarzalna możliwość

Listy do redakcji. Niepowtarzalna możliwość

                                    W dniach 10-12 listopada dyrektorzy szkół polonijnych i prezesi polonijnych organizacji oświatowych, którzy uczestniczą w wizycie studyjnej „Święta Państwowe w szkole polonijnej”, wzięli  udział w uroczystościach zmiany wart na Placu Piłsudskiego w Warszawie oraz w innych uroczystościach z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.

W ramach  wizyty na zaproszenie „Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska” miałem okazję do świętowania Dnia Niepodległości w Warszawie. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele na  Wilanów  w intencji Ojczyzny  Świątynia Opatrzności Bożej z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego żony, Prezydenta Warszawy oraz członków polskiego rządu.

Następnie odbyła się parada na Placu Piłsudskiego. Wielką radością dla nas było to, że nasz sektor znajdował się najbliżej namiotu rządowego, a to dzięki  zaproszeniu, które otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta. Wieczorem tegi samego dnia byłem obecny na IV Pułtuskim Bal Niepodległościowym pod Honorowym Patronatem Ministra Henryka Kowalczyka. To coroczna impreza organizowana z okazji ważnych świąt narodowych.

Tradycyjnie wszyscy goście otrzymali ozdobne biało-czerwone kotyliony oraz uczestniczyli w polonezie otwierającym bal. Niepowtarzalną atmosferę można było poczuć podczas wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Mieszkaliśmy w Pułtuskim Zamku. Opróć tego, byliśmy na  otwarciu wystawy pt. „ Armia Gen. Andersa”, spektaklu „Kordian” w Teatrze Narodowym, wzięliśmy udział w konferencji na temat wspierania oświaty polskiej za granicą,  warsztatach z  pod hasłem „Pomysły na Niepodległą”.

Podczas wizyty w Polsce miałem okazję porozmawiać z Prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”  Dariuszem Bonisławskim oraz dyrektoramy szkół polonijnych z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Belgii, Danii, Hollandii oraz Białorusi.

Oddzielne podziękowanie za wspaniałą organizację naszego pobytu należy się dyrektorce Katarzynie Czyżyckiej. Niepowtarzalna atmosfera narodowego święta niepodległości bez żadnych przejawów ksenofobii i nietolerancji uczyniła ten wyjazd niepowtarzalną możliwością dla mnie.

Rusłan Garnyk, Krasiłów, 21.11.17 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code