Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Listy do redakcji. Muzyka Chopina na początek wiosny w muzycznym koledżu w Winnicy

Listy do redakcji. Muzyka Chopina na początek wiosny w muzycznym koledżu w Winnicy

Co roku czekamy na przyjście wiosny. I to oczekiwanie nie tylko na odnowienie się przyrody, szczebiot ptaków i słonecznego ciepła.

To także spotkanie z muzyką kompozytora,  który stal się duszą fortepianu.

1 marca wielbiciele muzyki klasycznej z Winnicy obchodzili 209-tą  rocznicą urodzin wybitnego polskiego kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina.

Wybitny syn ziemi polskiej przeszedł do historii światowej sztuki nie tylko jak kompozytor i pianista, ale także jako genialny pedagog.

On został twórcą unikalnej metodyki fortepianowej, która dała możliwość wielu pianistom dosięgnąć prawdziwego profesjonalizmu. Jednym z utalentowanych uczniów Chopina był Karol Mikuli. Znajomość i zajęcia z Chopinem w Paryżu całkowicie zmieniły życie Mikulego. Odziedziczył on genialne metody swojego nauczyciela i stał się jednym z propagatorów dziedzictwa Chopina we Lwowie.

W 1879 r. w wydawnictwie F. Kistnera w Lipsku został opublikowany pierwszy zbiór utworów F. Chopina w 17 tomach. Uwagi redakcyjne były w całości oparte na uwagach Polaka.

Ilość wielbicieli twórczości Chopina w Winnicy rośnie z roku na rok. W różnych częściach świata powstają pomniki kompozytora. Rzeźbiarze konkurują w maksymalnym wcieleniu w kamieniu i drewnie wizerunku kompozytora.

A muzycy  grają duże koncerty tematyczne. Z tej okazji studenci i wykładowcy Winnickego Koledżu Sztuki im.M.Leontowicza przygotowali dla Państwa wielki koncert z utworów F.Chopina. Do wszystkich numerów koncertu można dodać słowa F. Liszta: „Każda nuta u Chopina to diament, który upadł z nieba”.

Helena Melnyczuk, muzykolog, 14 marca 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code